Öğrenciler Kira Fiyatlarını Coşturdu

0
3297

Okulların Açılması öncesince yurtları tercih etmeyen öğrenciler kiralık dairelere akın etmiş durumda. Böylelikle kiralık konut piyasasındaki arzı azaltarak kiralık konut fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor. Öğrenciler için kiralık ev ve yurt maratonu başladı. Emlakçılar, İstanbul’da öğrencilerden gelen talebin kiralık konut fiyatlarını artırdığını belirtiyor, Türkiye genelinde Ağustos’ta kiralar, bir önceki yıla göre yüzde 15 yükseldi. Türkiye genelinde kiralar 350 lira 2 bin 500 lira arasında değişiyor.

İstanbul’da ise kiralar 800 ile 2 bin 500 lira arasında. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.73 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.87 oranında artış gerçekleşti. Diğer Emlakçılar yükselişin ağustos ayında sıçrama yaptığını ve oranın yıllık bazda yüzde 15’i geçtiğini söyledi. Öğrencilerin ev talebi artışta etkili oldu. Türkiye genelinde kiralar 350 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor. En fazla üniversite öğrencisine ev sahipliği yapacak olan İstanbul’da kiralar 800 ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor.

YOĞUNLUK OLAN İLLER
Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nin, Ağustos 2016’da 2015’in Ağustos ayına göre yüzde 14.52 oranında arttığı gözleniyor. Emlakçılar benzer bir tablonun bu yıl için de geçerli olduğunu aktarıyor. Eylül ayının ortasında açıklanacak olan ağustos ayı Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde genel beklenti oranın en az yüzde 15 artması yönünde. En çok artışın yaşanacağı iller ise üniversitelerin yoğun olduğu, İstanbul, Bursa, Eskişehir, Aydın, Van ve Bilecik olarak sıralanıyor.

EN PAHALI İSTANBUL
Öğrencilerin en yüksek kira ödediği İl İstanbul. Ev arayan öğrenciler için en ucuz fiyatlı ilçelerin başında Esenyurt geliyor. Esenyurt’u Beylikdüzü, Esenler, Pendik ve de yurt bulmak mümkün. Hatta hizmetteki çeşitliliğe göre bu fiyat bin Tinin üzerine bile çıkabiliyor. Yurtlarda tek kişilikten başlayan, 7 ve üzerinde kişinin kalabileceği çok sayıda alternatif bulunuyor. Fiyatları asıl belirleyen unsur da oda paylaşım sayısı. 7 ve üzerinde kişinin aynı odayı paylaşması durumunda fiyatlar 250TL’ye, sayı azaldıkça da fiyatlar bin TL’ye doğru İlerliyor. Fiyatların en yoğun olduğu marj ise 500 TL ile bin TL arasında. İstanbul ve Ankara’daki yurtlarda tek kişilik bir odanın fiyatı ortalama 690 TL ile bin TL arasında değişiyor. olduğunu söyledi. Aileler tarafından çok tercih edilmeyen, giriş ya da bodrum katlardaki küçük m2’li ve fazla odalı daireler öğrenciler için öncelikli tercih. Uygun kiralık ev bulmak için belli kriterlere dikkat etmek gerekiyor.
1-) Okula uzaklık ve aylık yol masrafı dikkatle takip edilmeli.
2-) Yol masrafıyla ödenen kiranın toplamı okula yakın bir bölgedeki evin kira bedelinin en az yüzde 20 altında olmalı.
3-) Aidatlara bakılmalı.

YURTLARA 368 BİN KİŞİ BAŞVURDU
Haberin Devamı İçin:  Kira Fiyatlarına Öğrenci Darbesi

Diğer Emlak Haberleri  için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim