Haberler

Öğrenciler Nereden Bilet Almalı?

Üniversite öğrencilerinin büyük çoğunluğu şehir dışında bulunan üniversitelerde okumakta. Kayıt için üniversiteye gelen öğrenciler, vize ve final sonrası dönemde genellikle memleketlerine dönüş yapmaktadırlar. Bu da öğrenci için bolca yolculuk demek. Peki öğrenciler nasıl seyahat ediyor? Bilet alırken nelere dikkat ediyor? Uçağı mı yoksa otobüsü mü tercih ediyor?

Üniversitelilerin en çok kullandığı ulaşım aracı otobüstür. İlçe ve köylerden gelen öğrenciler için daha uygun olan otobüs, bilet fiyatlarıyla da öğrenci bütçesini zorlamamaktadır. Aslında son zamanlarda otobüs fiyatlarında büyük bir artış var. Bunu basit bir örnekle açıklayalım; 3 sene önce Ankara-İzmir hattında bulunan en güvenilir firmaların bilet fiyatları 30 TL iken şuan 70 TL. Yani 3 senede bilet fiyatları %100 zamlanmış. Bu da bireyleri farklı ulaşım tercihlerine itiyor.
bilet-1
Burada da insanların imdadına uçak yetişiyor. Hızlı oluşu ve konforu çekici özelliğiyken otobüs fiyatlarındaki artış da itici bir neden olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik korkutucu gibi gözükse de karayolundan çok daha güvenilirdir. Ancak bu tercihler yolculuğun son durağına bağlı. Havaalanına uzak bir yerleşim yerinde oturanlar için otobüs daha cazip gelmektedir.

bilet-2İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla da artık insanlar bilet almak için otogara gitmek zorunda kalmıyor. Bilgisayardan yolculuk yapacağı tarihleri seçerek anında biletini alabiliyor. Hatta cep telefonundan internete girerek de kolayca biletini alabiliyor. Üstelik internetten alınan biletlerde firmaların çeşitli kampanyalarını da kaçırmamış oluyorsunuz.

Ben hem otobüs hem de uçak biletini bilet.com internet sitesinden almaktayım. Örneğin otobüs bileti alacağım zaman ayrı ayrı tüm firmaların sitelerine girip fiyat listesi oluşturmak yerine bu siteden kalkış ve varış yerlerini yazdığımda 100’ün üzerindeki firmanın fiyat listesini tek ekranda görebiliyorum. Bir de sürekli sitede bulunan fırsatları takip ederek biletleri kampanyalı fiyatıyla alıyorum. Yine uçak bileti alacağım zaman da Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolu Jet, Onur Air gibi havayolu şirketlerinden hangisinin fiyatı uygunsa onu alabilme imkanına sahibim.

Kısa ve akılda kalıcı alan adıyla, kredi kartıyla alışverişlerdeki güvenilir sistemi ve hızıyla otobüs ve uçak biletleri için biletin en hızlı adresini tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu