Haberler

Öğrencilere Verilen Banka Kredileri Hakkında Bilgiler

Öğrenci kredisi belli şartlarla öğrencilere sunulan kredi imkanları arasında yer alır. Genelde bireysel hizmetler statüsünde verilen ihtiyaç kredisi anlamı taşımaktadır. Esasen bankaların çoğu bu hizmeti vermektedir. Ancak belli oranlarda faiz miktarı sunarak çok yüksek olmayan krediler sunmaktadır.

Belirtilen bankaların verdiği kredileri eğitim kredisi olarak nitelendirilmektedir. Konu hakkında yapılan düzenlemeler ve yönetmelikler esasen bankalara 120 aya kadar vade verme yolunu açmıştır. Ancak bankalar genelde 48 ay vade ile kredi verme yoluna gitmektedir. Odeabank ve Denizbank ise farklı olarak 60 ay vade imkânı sunar.

Öğrenci Kredisi Faiz Oranları

Faiz oranları güncel olarak belirlenmiştir. En düşük öğrenci kredisi faiz oranı %1,79 iken en yüksek oran 2,17 olarak belirtilmiştir. Bu oranlar bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber bu aralıkta yer alacaktır.

Öğrenim Kredisi İçin Nasıl Başvuru Yapılmaktadır?

Bu kredinin ihtiyaç kredisinden farkı masrafların eğitim alanı dışında harcanmıyor olmasıdır. Bu bakımdan bu krediyi alabilmek için bankaya bunu belgelemek gerekecektir. Bu bakımdan ödemeler için eğitim kurumu tarafından harcamaların faturalandırılması gerekecektir. Ayrıca masrafların bir kısmının eğitim dışı harcamalara yönelecek olması durumu bankaya bildirilmelidir. Bu durumda kredinin bir miktarı ihtiyaç kredisi olarak düzenlenecektir.

Bankaya konuya ilişkin beyanda bulunarak başvuru yapmak kredi yolunu açacaktır. Bu durumda bir öğrenim bedeli gösteren belgeyi ibraz etmek gerekecektir.

Öğrenci Kredisi İçin Başvuru Nereye Yapılmalıdır?

Bu başvuruyu yapmanın üç yolu vardır. Birinci yolu başvurmak istediğiniz bankaya bizzat giderek yapmak istediğiniz başvurunun niteliğini anlatmaktır. İkinci yolu ise belirtilen bankaların internet sitelerinden ilgili seçeneğe ulaşmak ve başvuruda bulunmaktır. Ayrıca banka şubesine öğrenim bedelini gösteren belgeyi sunarak da başvuruda bulunmak mümkün. Kredi alma sürecinde planlamalar yapmak gerekecektir. Bu planlamalar bütçenize uygun olarak her ay düzenli ödemeyi garanti edecek şekilde aynı zamanda vadeyi en aza indirerek daha az faiz ödemesini uygun olacak biçimde yapmak gerekecektir. Bu noktada ödeme planı için farklı yöntemler yer alır. Bu yöntemlerden ilki sabit taksitli ödeme planı hazırlamaktır. Sabit taksit demek her aynı miktarı ödemek demektir. Bu ödeme yönteminin avantajı ise artan faiz oranlarına rağmen ödeyeceğiniz miktarın değişmemesi ve piyasa dalgalanmaların sizi olumsuz etkilememesidir. Diğer ödeme planı yöntemi ise artan taksitli ödeme planıdır. Burada daha az miktarlarda ödeme ile başlanır ve ödemeler sürekli artar. Bu ödeme planının avantajı ise enflasyona bağlı olarak artacak olan maaşı da hesaba katarak ¼ oranında az ödeme yapma imkânı sağlamaktır. Ayrıca bu ödeme planında da faiz sabit kalmaktadır. Üçüncü yöntem ise ödemenin azalan periyotlara göre ayarlanmasıdır. Bu noktada bir öngörü söz konusudur. İlerde gelirin azalması söz konusu ise taksitlerin ödenememesi durumu doğacaktır. Bu yöntemle bu risk azaltmış olacaksınız.

Bunun haricinde değişken faizli ödeme, ara ödemeli, taksit erteleme endeksli, balon ödeme ve esnek ödeme gibi pek çok ödeme seçeneği yer almaktadır. Her bir ödeme planının artısı ve eksisi bulunmaktadır. Kredi alacak kişinin her seçeneği değerlendirip kendine uygun yöntemi tercih etmelidir.

Öğrenci Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu kredi türünün hesaplanması yine normal krediler gibidir. Öncelikle maaş ve kredi notu hesaba katılmaktadır. Kredi notunun yeterli görülmesi halinde kredi için onay verilecektir. Bu noktada maaşın miktarı önem kazanır. Bankanın verdiği vade süresine nazaran verilecek kredilerin taksitleri hesaplanır. Bir taksit tutarı maaşın yarısını geçmeyecek şekilde belirlenir. Vade süresine göre bu miktar ile taksit sayısı çarpılır ve tutar hesaplanır. Ancak bankanın önceden belirttiği üst limit tutarını aşacak şekilde kredi talep edilemez. Bu oranlara faiz oranları da dahil edilecektir.

Öğrenci Kredisi İçin Aranan Şartlar

Öncelikle belirtmek gerekirse öğrenci kredisi öğrenciler için verilen bir kredi değildir. Şartları taşımayan bir öğrencinin bu krediyi alması mümkün değildir. Bir öğrencinin düzenli geliri yoksa bu krediyi alma imkânı da olmayacaktır. Diğer taraftan bankaların çoğu bu krediyi kullandırmak için 20 yaş sınırı ararken bazı bankaların yaş sınırını 18 olarak belirlediği bilinmektedir. Aynı zamanda burada kredi talep eden kişinin siciline bakılmaktadır. Ödemelerini düzenli olarak yapan ve geliri yeterli olan kişilere bu krediden yararlanmaya hak kazanacaktır. Diğer taraftan borçları nedeniyle takibe düşen kişilerin bu krediden faydalanma imkânı olmayacaktır. Ancak her ay en azından asgari tutarı ödeyenlerin kredi notu olumlu olacağından bu kişilerin kredi talebi olumlu olarak karşılanacaktır.

Bankaya kredi için başvuran kişinin gelirini belgelemesi gerekir. Bunun için gerekli belgenin bankaya sunulması gerekecektir. Aynı zamanda varsa ek gelir için belgeleme krediyi daha çabuk alabilmek için fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra öğrenim bedelini kanıtlayan belgenin de bankaya sunulması önemlidir. Diğer taraftan bu kredi için de diğer kredileri alabilmek adına gereken şartların da taşınması istenmektedir.

Kredi için ipotek gerekecekse evli kişilerin eşlerinin imzalı muvafakatname bildirmesi gerekir. Ayrıca müteselsil kefil göstermek krediyi daha kolay almayı sağlar. Müteselsil kefil borcu müşterek paylaşmak demektir. Yani borç için hem borçlu hem de kefil aynı oranda sorumlu kabul edilecektir.

En Uygun Faiz Oranına Erişmek Mümkün müdür?

Bunun tek yolu tüm bankaların verdikleri faiz oranlarını değerlendirmek olacaktır. Ancak bazı durumlarda faiz oranı düşük olsa dahi diğer avantajları tercih edilebilir durumda olacaktır. Bu bakımdan en uygun durumu krediyi alacak kişi değerlendirecektir.

İpotek Göstermek Şart mıdır?

İpotek göstermek için bankaya sunulan değerlendirme kriterlerinin yetersiz olması gerekecektir. Ödemelerini düzenli yapan ve kredi notu yeterli olan ayrıca maaş tutarı krediyi almaya yeten kişinin kefil veya ipotek göstermesi gerekmeyecektir.

Hangi Alanlar İçin Eğitim Kredisi Verilmektedir

Genelde özel eğitim kuruluşları, kolejler, özel anasınıfları ve özel okullar bu tarz kredilere yönelmektedir. Diğer taraftan özel üniversitelerin de bu kredilerden faydalanmak istediği bilinmektedir. Ayrıca pilot okulları ve aşçılık okulları da bu kredileri tercih edebilmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı

Öğrencilerin kredi kartı Kredi ve Yurtlar Kutumu bünyesinde hazırlanır. KYK’nın öğrencilere sosyal imkanlardan faydalanmak ve belli oranda maddi destek sağlamak için verdiği burs veya kredi imkânı bulunmaktadır. Bu imkân iki ara yüzlü bir kart sistemi ile öğrencilere ulaştırılır. Bu kart hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanılabilmektedir. Bu sayede öğrenciler kartlarına her ay yatırılan para sayesinde kredi kartını kullanabilmektedir. Bu kredi kartı belli bir limitte olup bu limitin belli oranı ise nakit avans olarak sunulmaktadır.

Öğrenim kredileri öğrencinin en az iki sene sonra başlamak yoluyla ödeme kolaylığı sunar. Bu süre sigortalı bir işte çalışmaya başlayıncaya kadar 10 yıl süreye kadar uzatılabilmektedir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu