Öğretmenlik bölümlerine başarı sıralama şartı getirildi

0
3219

Yükseköğretim Kurulu başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Anadolu Ajansı editör toplantısında öğretmenlik bölümlerine başarı sıralama şartı getirildiğini açıkladı. Daha önce Tıp Fakültesine ilk 40 bin ve Hukuk Fakültesine de ilk 150 bin şartı getirilirken 2017 yılından itibaren eğitim fakültelerine de başarı sıralaması şartı olarak ilk 240 bin belirlendi.

Yekta Saraç’ın açıklamasının devamı şöyle; “Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS’deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS’den öğrenci kabul edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak.” dedi.

Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını belirten Saraç, “Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmemiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz.” diye konuştu.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim