Haberler

Okulum Uzarsa Bursum Kesilir mi?

KYK bursları hakkında sıkça sorulan sorulardan biri de okulum uzarsa bursum kesilir mi? sorusudur. Kredi Yurtlar Kurumu, her öğrencinin başarı durumlarını takip etmemektedir. Ancak üniversiteler her öğrencinin başarı durumu, okulunu uzatıp uzatmadığıyla ilgili bilgileri KYK’ya bildirmektedir. Bu bilgilerin KYK’ya ulaştığı anda da öğrencilerin bursları kesilmektedir. Şöyle ki;

Örneğin İstanbul Üniversitesi öğrencisi Ali, İşletme bölümünde okumaktadır ve aynı zamanda burs almaktadır. Bir dönemde 3’ten fazla dersinden başarısız olan Ali’nın ayrıca dönem ortalaması 2.00’ın altındadır. Bu durumda İstanbul Üniversitesi yetkilileri durumu KYK’ya bildirdiği anda Ali’nin bursu öğrenim kredisine çevrilir.

Yine 4 yıllık üniversite programını 4+ yıla uzatan öğrencilerin bursu kesilmektedir. Çünkü KYK, okulunu uzatan öğrencilerin otomatik olarak bursunu kesmektedir. Bununla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu, okulunu uzatan öğrencilerin öğrenim kredisini de kesmektedir. Çünkü öğrenciler öğrenim kredisi alırken 4 yıllık program için 4 yıl, 6 yıllık program için (tıp fakültesi) 6 yıllık bir senet imzalamaktadır.

Okulunu uzatan öğrencilerin ayrıca kyk yurtlarında barınmalarına izin verilmemektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu