Haberler

Orkide çiçeğinin destansı hikayesi

Orkide çiçeği, Salepgiller ailesine ait epik güzellikte bir çiçektir. Tropikal iklimleri seven orkideler dünyanın her yerinde yetişebilir. Dünyada 20.000’den fazla orkide çeşidi olduğu bilinmektedir. Türkiye’de 24 çeşit yetiştirilmektedir.

Dünyanın en büyük ikinci ailesine sahiptir. Bu zarif çiçeğin yaprakları örtülü, pullu ve damarlıdır. En yaygın orkide çeşitleri:

Cymbidium

Miltonia

Phalaenopsis

Paphiopedilum

Hayatımızda bir kez sevdiklerimize çiçek verdik. Orkide çiçeği bu çiçeklerin en popülerlerinden biridir. Oldukça zarif ve güzel olduğu için değerli bir his yaratır.

Orkidelerin en güzel çeşitleri sizleri beklemekte.

Özenle yetiştirilen ve servis edilen orkide çeşitleri ile sevdikleriniz için en akıllı ve zarif sürprizi hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde onlara çok değerli olduklarını hissettirebilirsiniz.

Dilerseniz yenilikçi hediye paketini de inceleyebilirsiniz. Birbirinden şık hediye kutuları ile sevdiklerinize gerçek bir sürpriz yapabilirsiniz. Bu sürpriz, onlara sunduğunuz değeri ortaya çıkarmanızı sağlar.

Kendine has duruşu, zarafeti ve mis kokulu aroması ile bizleri cezbeder. Aynı zamanda zarif güzelliği ile de gönüllerimizi tahtına oturtmaktadır. Orkidelerle ilgili yazımıza başlamadan önce İnci Okumuş’un Orkide Efsanesinden alıntı yapmak istiyoruz.

Kahramanmaraş, Orkis denen beyaz kadife teni ile dünyada eşi olmayan Geben ovasına; Güzel prenses geldi. Sabahın ilk ışıklarında Orkis, Geben semasına, en yakın dağın sarp kayalıklarına koştu.

Oturunca etekleri dağı örter; Uzun saçlarının eşsiz kokusu onu tamamen sararmıştı. Orkis, rüzgârın aşkına karşı, uzun saçlarını açtı ve güneş doğana kadar taradı. Bir gün Prenses Orkis’in etekleri dağlardan ovalara indiğinde gökten leylekler süzülür.

Orkis’in sarıçiçekli eteklerinde leylekler o kadar güzel duruyordu ki, Orkis gözlerini ondan ayırmadan turnaları gördü. Zaman o kadar çabuk geçti ki, o günün akşama dönüştüğünü çok geç fark etti.

Sırrını açığa çıkarmaktan korkan Orkis, eteğini hızla dağın eteğinden çekti. Ancak göçüne geç kalan yorgun bir leylek kanadını da kırmış, çünkü eteğinde leylek beklemeyi unutmuş.

Prenses Orkis, leyleklere uçan adımlarla geldi. Yaralı leylek saatlerce gözyaşı dökse de kanadı kırık olan leylek gözlerini açmadı. Orchis saçından birkaç bukle koparıp yaralı leyleklerin kırık kanadını şefkatle sardığında, leylek aniden bilincini geri kazandı ve dünyanın en güzel genç adamı oldu.

Bir kuş gibi uçup giden Orchis, sadece sevgilisinin bıraktığı yerde dondu. Titreyen ellerini yere koydu. Zayıflamış bacakları parçalanırken saçları önüne düştü. Prenses Orkis artık dağların kızıdır. O günden sonra yolda sevgilisini bekleyen Orkis’in bir gözü gülerken diğeri ağlıyordu. Sevgilisinin geleceği umulur; diğeri ümidini kesip şikâyet etti.

Kar beyazı kanatlı leylek neden gelmedi, bilmiyoruz. Ancak günlerin yıllara dönüşmesi uzun sürmedi. Rüzgâr her zamanki saatinde geldi ve Orchis’e şöyle dedi: “Gel, saçını tekrar çöz, kokunu dağlara göndereceğim!” dedi ama yıllardır sevdiğini bekleyen Orkis’in saçları çoktan oraya kök salmış durumda.

Orchis tek gözünde yaşı; sevgisini, diğer gözünün gülümsemesini; Umutları iki inci gibi yere düştü. Sevdiğinin geleceğinden ümidini kesen Orchis, her geçen gün bu aşk tarafından tüketilirken, son kez rüzgâra haykırdı: “Beni alıp bu dağlara dağıtır mısın?”

Rüzgâr: “Olmayacak diyemem ama seni taşıyamam!” Cevapladı. Ork içten bir sesle, “Ben değilim. Elimde kalan tek şey bir tırmık, zorlanmıyorsunuz. Unuttun! “dedi. Rüzgâr estiğinde Orkis rüzgardaki toz gibi eriyip gözden kayboldu. O anda tüm dağ mis gibi bir kokuyla kaplandı.

O günden sonra orada yaşayanlar, Orkis’in rüzgara teslim olduğu bir çiçek buldular. Çiçeğin beyaz kadifemsi kabuğunda inci gibi mor damlalar vardı.

Orkide çiçeği siparişi asaletin ve özenin sembolüdür. Bu tropik aşk çiçeklerinin küçük yaprakları ve uzun sapları vardır. Orkide gönder çiçeklerinin uzun sapları narin görünse de çok dayanıklı uzun ömürlü bitkilerdir. Ülkemizde en çok sevilen ve en çok satan üç çiçek arasındadır.

Orkide yılda 2 kez çiçek açar, 3-4 kez bakımlıdır. Sulama için su çok önemlidir, bu nedenle musluk suyu yerine içme suyu kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Orkideler aydınlık ve havadar yerleri sever. Orkide çiçeği ışığı sevse de direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Çiçekleri kurutmanın en kolay yolu onları mikrodalgada kurutmaktır. Yan yana koyduğunuz çiçekleri mikrodalga fırında bir dakikada kurutabilirsiniz. Ayrıca kitapların arasına basarak kurutma işlemini de seçebilirsiniz. Çiçeğinizin kurumasını ve renklerinin korunmasını istiyorsanız karanlık ve kuru bir ortamda kurutabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu