Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Tanıtım Yazısı

0
6383

ODTÜ Tanıtım Yazısı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi kısa adı ODTÜ, 1956 yılında dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve bir grup İTÜ’lü akademisyen tarafından Ankara’da kurulan devlet üniversitesidir. ODTÜ’nün tüm bölümlerinde eğitim dili İngilizce’dir. Üniversitenin sloganı “Bizler dünyayı değiştirebiliriz”dir.

Bilimsel anlamda ülkemizdeki bir çok ilk ODTÜ‘de gerçekleşmiştir. Yabancı dilde eğitim, teknokent, ilk internet bağlantısı, merkezi bilgisayar sistemi, .tr alan adı hizmeti gibi birçok ilk ODTÜ’de gerçekleşmiştir. 2014 yılında Times Higher Education Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralamasında ilk 100’e girebilen tek Türk üniversitesidir.

Açıkçası ODTÜ’nün bilimsel anlamda başarısı konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınızın olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden başarıdan ziyade bu yazıda daha çok İngilizce hazırlık sınıfı, yurtlar, alternatif barınma seçenekleri, ulaşım, yemek ve kampüs yaşamı hakkında bilgiler vereceğiz.

ODTÜ taban puanları bağlantısından güncel taban-tavan puan, başarı sıralaması, kontenjan bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ODTÜ Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 29.412
İkinci öğretim 390
TOPLAM 29.802

ODTÜ & Yemek

ODTÜ yemekhanelerinde öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır. 4 Şubat 2019 tarihinden itibaren kahvaltı ve akşam yemeği ücreti öğün başına 2,25 ₺ olarak belirlenmiştir. Yemekler 4 çeşittir. Yemekhaneler dışında alakart yemekler yiyebileceğiniz çeşitli restoran ve kafeler mevcuttur. Yemek fiyatlarının uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek menü: Örnek menü: Mantar çorbası, kuru fasülye, buhara pilavı, yoğurt
Ayrıca üniversitede vejeteryan menüsü de çıkmaktadır.

ODTÜ & Ulaşım

ODTÜ’nün ana girişi kapısı A1 ve A2 Eskişehir Karayolu üzerindedir ve Ankara’nın merkezi olarak bilinen Kızılay’a 13 km uzaklıktadır. ODTÜ yerleşkesine EGO, özel halk otobüsleri, dolmuş ve metro ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca kampüs içi ringler sayesinde kampüs içinde istediğiniz yere ücretsiz ulaşım sağlanmaktadır. Ringler, güzergahlara göre renklendirilmiştir. İnternet üzerinden ringleri takip edebileceğiniz bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamayı kullanarak ringlerin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

ODTÜ & Hazırlık Sınıfı

ODTÜ’de lisans eğitimine başlamak için İngilizce Yeterlilik Sınavını geçmeniz gerekmekte ya da IELT / TOEFL gibi sınavlarda üniversitenin belirlediği puanı almış olmanız gerekmektedir. ODTÜ’de hazırlığı geçme notu 59,50‘dir.


ODTÜ’de hazırlık sınıfı ciddi anlamda zordur. Derslere düzenli katılım sağlayıp yabancı dilinizi geliştirecek aktiviteler yapmazsanız hazırlıkta kalmayı göze almalısınız. Bu yüzden İngilizce’nize ağırlık vererek hem hazırlık sınıfını geçebilir hem de bölüm derslerinde zorlanmazsınız.

Yoğun tempoyla üniversite sınavlarına hazırlandıktan sonra biraz dinleneyim “üniversitede rahat ederim” düşüncesine kapılırsanız hazırlıkta kalmanız işten bilen değil. Haftada en az 1 defa pop quiz yapıldığı için kolay kolay devamsızlık da yapamazsınız. Bu yüzden düzenli olarak derslere katılıp hazırlığı geçmek için çaba sarfetmelisiniz.

ODTÜ Yabancı Diller Yüksekokulunda zil çaldığı için “lise 5” benzetmesi yapılsa da farklı bölümlerden, farklı kültürden çevre yapabileceğiniz harika bir ortama sahiptir. Ders dışında yapılacak aktivitelere katılarak sosyal çevrenizi geliştirin. Çünkü ODTÜ’lü olmak başarının yanında sosyal çevrenizin de olması demektir.

Hazırlık sınıfında sıraya ilk oturduğunuzda kendinize “bu kadar başarılı insanın arasından nasıl sıyrılacağım?” sorusunu soracaksınız. Telaşlanmanıza gerek yok. Yabancı dil gözünüzü korkutmasın. Asıl mesele hazırlığı atlayıp bölüme geçtikten sonra. Bölüm dersleri hazırlıktan çok daha zor. Bu yüzden ODTÜ’de okulu uzatmak normal karşılanmaktadır.

ODTÜ & Barınma

ODTÜ yerleşkesi içinde 19 öğrenci yurdu bulunmaktadır. ODTÜ yurtları “Numaralı Yurtlar” ve “Demiray Yurtları” olmak üzere iki farklı alanda konuşlanmıştır. ODTÜ yurtlarına Ankara dışında ikamet eden öğrenciler başvurabilmektedir. Yurtlarda barınma süresi, normal öğrenim yılı +1’dir. Örneğin hazırlık sınıfı + 4 yıl toplamda 5 yıl okuyacaksanız ODTÜ yurtlarında +1 yıl daha fazla yani en fazla 6 yıl kalabilirsiniz.

Numaralı yurtlar adını numaralarla isimlendirilen 11 yurttan alır. Demiray yurtları bölgesine nazaran geç saatlere kadar hareketli bir ortama sahiptir. Ayrıca devrim stadı, spor salonları, yüzme havuzu ve çarşıya yakın olması sebebiyle daha avantajlı bir konuma sahiptir. Numaralı yurtların dezavantajı ise odaların küçük ve binanın eski olmasıdır.

Demiraylar, Batı yurtlar bölgesi olarak da bilinmektedir. Yeni olması sebebiyle yurt olanakları numaralı yurtlara göre daha fazladır. Dezavantajı ise merkeze uzaklığıdır. Çarşıya yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir. Sessizliği seviyorsanız Demiraylar tam size göre!

Yurtlarda kalmak istemiyorsanız A4 kapısına yakın konumda bulunan 100.yıl mahallesinde ev kiralayabilirsiniz.

ODTÜ Yurt Ücretleri

Yurt fiyatlarında genellikle her yıl cüzi miktarda artış olmaktadır. ODTÜ yurt ücretleri bağlantısına tıklayarak excel formatında 2018-2019 eğitim yılına ait yurtların fiyatları ve büyüklüklerini görebilirsiniz. 2019 yılı için en düşük yurt fiyatı 175 ₺‘dir. Maddi durumu olmayan öğrencilere ODTÜ, yurt bursu vererek destek olmaktadır.

ODTÜ Kütüphanesi

  • ODTÜ kütüphanesi ülkemizin ilk üniversite kütüphanesi olma özelliği taşımaktadır.
  • İçerisinde yüz binlerce kitap bulunmaktadır. Bulamadığınız kitap olursa, kitap öneri formu doldurun en kısa zamanda kitabı temin ediyorlar.
  • Kütüphane sesli ve sessiz bölüm olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sessiz bölüm 4 kattan oluşuyor ve 1335 adet çalışma masası var. Sesli kısımda ise toplu olarak ders çalışabileceğiniz bir bölme mevcut. Bu kısım yaklaşık 100 kişiliktir.
  • Sınav haftaları kütüphane 24 saat açıktır. Kalan zamanlarda ise 23:30’da kapanmaktadır. Çalışma masalarında priz bulunmaktadır.
  • Kütüphanenin tüm alanlarında fiber internet vardır. Bilgisayarınızda internet üzerinden hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Ben şehir merkezinde özel yurtta kalacağım diyorsanız;

İstatistiklerle ODTÜ

Öğrenci sayısı 29.412
Mezun sayısı 130.000+
Öğretim görevlisi sayısı 225
Araştırma görevlisi sayısı 1.273
Lisans programı sayısı 107
Doktora programı sayısı 69

ODTÜ & Öğrenci Sağlığı

Mediko, ODTÜ’nün ayazına tutulan öğrencilerin uğrak noktasıdır. Şehre göre daha yüksekte ve ormanlık arazi içinde olduğu için ODTÜ, Ankara şehir merkezine göre daha soğuktur. Gelirken atkınızı, berenizi ve kalın kıyafetlerinizi yanınızda bulundurun. Nisan ayında bile ODTÜ’de kar gördü bu gözler 😍

ODTÜ Öğrenci Toplulukları

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak çalışma yapan 100’ün üzerinde öğrenci topluluğu vardır. Sanattan spora, bilimden çeşitli ilgi alanlarına Türkiye’nin en aktif öğrenci kulüpleri ODTÜ’de yer almaktadır. Öğrenci toplulukları her yıl 500’ün üzerinde etkinlik yapmaktadır.

İlgi alanınıza giren topluluklarda aktif görev alarak hem kendinizi geliştirebilir hem de sosyal çevrenizi artırabilirsiniz. Mutlaka bir öğrenci kulübüne girmenizi tavsiye ediyoruz.

ODTÜ & Spor

ODTÜ’de açık kapalı spor salonları vardır. Basketboldan futbola, tenisten yüzmeye, tekvandodan eskrime birçok spor faaliyetini kampüs içinde yapabilirsiniz. Ayrıca fitness salonları da mevcuttur. Spor salonlarını kullanmak ücretsizdir. Öğrenci kartınızı göstererek içeri girebilirsiniz.

Üniversitede kapalı ve açık olimpik havuz da bulunmaktadır. 2019 yılı itibariyle ODTÜ havuz ücreti 1,50 ₺‘dir.

ODTÜ Devrim Stadı

1968 yılından beri ODTÜ’de bulunan stadyuma “Devrim stadı” denmektedir. Güneşli günlerde çimlere uzanıp arkadaşlarınızla uzun sohbetler yapabileceğiniz büyüleyici bir havası vardır. Mezuniyet töreni burada yapılmaktadır.

ODTÜ Çarşı

“Üniversite içinde öyle bir yer olsun ki tüm ihtiyaçlarımı karşılayabileyim.” diyorsanız sizi ODTÜ Çarşı’ya alalım. Çarşı içinde bulunan restoran, kafe, terzi, berber, bankalar, fotokopici, kırtasiye, oyun salonu, market, telefoncu gibi onlarca dükkanda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

ODTÜ Mezuniyet Töreni & Pankartlar

ODTÜ’de son sözü yine öğrenciler söyler. Her yıl yapılan mezuniyet töreninde her bölümden farklı öğrenci grupları tariz sanatını pankartlara dökerek izleyicilere harika bir görsel şölen sunarlar.Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim