Ortalaması Kaçın Altında Olanların Bursu Kesilir?

0
4561

Bu soru yıllardır muallakta idi. Bazı üniversitelerde alttan 5 dersi olup bursu kesilmeyen öğrencilere rastlarken bazı üniversitelerde 2 dersten kalıp ortalaması 2.00’nin üzerinde olan öğrencilerin bursu kesilmekteydi. KYK sonunda bu karmaşıklığa çözüm buldu. Artık burs alan öğrencilerin başarı veya başarısızlığı üniversitelerin bildirimine bağlı olmayacak.

KYK, burs alan öğrencilerin başarı durumlarını YÖKSİS üzerinden sorgulayacak. Üniversite, bölüm vb. ayrımı yapılmadan belli kriterlere göre bursunuz kesilecek.

YouTube video

Ortalaması Kaçın Altında Olanların KYK Bursu Kesilir?

    • Not ortalaması 4’lük sistem üzerinden 2’nin altında olanların KYK bursu kesilir.
    • Not ortalaması 100’lük sistem olan üniversitelerde ortalaması 53,33’ün altında olanların bursu kesilir.
    • Ayrıca hazırlık sınıfını geçse de öğrenciler yukarıdaki ortalamalardan daha düşük bir ortalama ile birinci sınıfa geçerlerse bu öğrencilerin de bursu kesilmektedir.

Bu öğrencilerin KYK bursları, öğrenim kredisine dönüşmektedir. Öğrenim kredisi almak istemeyen öğrenciler e-Devlet üzerinden burs/kredi – iptal/vazgeçti işlemini yaparak öğrenim kredisini iptal edebilir.

Bursunun öğrenim kredisine dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmek isteyen öğrenciler, durumlarını ekim ayı itibarıyla e-Devlet’teki Burs/Kredi Sorgu alanından ya da Ziraat Bankası ATM’lerinden öğrenebilecektir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim