Haberler

ÖSYM’nin Sınav Takvimi Öğrencileri İsyan Ettirdi

Her yıl temmuz ayında yapılan KPSS 2016 yılında mayıs ayında yapılacak. ÖSYM 2016 sınav takvimini açıklar açıklamaz öğrencilerin büyük çoğunluğu KPSS tarihlerine odaklandı. Özellikle Genel Kültür-Genel Yetenek sınavı olan KPSS Lisansın tarihi öğrencileri isyan ettirdi. 22 Mayıs 2016’da yapılacak olan KPSS Lisans sınavı başvuruları 17-31 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacak.

Öte yandan bu durum en çok KPSS A Grubundan sınava girecek adayları etkiledi. Hukuk, Maliye, Muhasebe, İktisat, Genel Kültür, Genel Yetenek derken öğrenciler tüm konuları 1 kez bile tekrar edemezken ÖSYM alan sınavını 29 Mayıs 2016 tarihine çekti. Milyonlarca adayı etkileyen bu duruma binlerce aday BİMER üzerinden şikayet etmeye hazırlanıyor.

Anayasanın fırsat eşitliği ilkesini ihlal ettiğini belirten adaylar  KPSS ÖABT grubu öğrencileriyle yakın tarihte sınava girmek istiyor. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi olan ÖABT 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak. Yani öğretmen adayları 56 gün daha fazla ders çalışabilecek. Bu haksızlığı ortadan kaldırmak adına KPSS A Grubu sınavının temmuz ayı içerisinde yapılması en doğru karar olacaktır.

Öte yandan KPSS A Grubu öğrencileri kurum sınavlarının açılmamasından, geç açılmasından ve alımların az olmasından şikayetçi. 400 bin İİBF mezunu atama beklerken bu yıl Gelir Uzman Yardımcılığı 1.750 kişi, Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı 241 kişi ve birkaç kurumda 50-100 arası alım yapacak. Oysa A Grubu sınavına 100.000’in üzerinde aday giriyor.

Yine sosyal medya üzerinden en çok konuşulan konulardan biri de sınav ücretleri oldu. ÖSYM her yıl milyonlarca kişinin girdiği sınavlarda geçtiğimiz yıl %20 zam yapmıştı. Alımların az olması, sınava giren adayların çokluğu bazı adaylarda “Sınav gelirleriyle zaten memur olanların ücreti ödeniyor” düşüncesi oluştu.

Öğrenciler bu süreçte sosyal devletin bir gereği olarak sınav ücretlerinin düşürülmesini ve bazı sınavların da eski tarihlerinde yeniden alınmasını istiyor. ÖSYM, revizyon başlığı altında maalesef öğrencileri mağdur etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu