Özel Üniversite Öğrencileri KYK Bursu Alabilir mi?

0
6428

Özel Üniversite Öğrencileri KYK Bursu Alabilir mi?

Ülkemizde 76 özel üniversitede 200 binin üzerinde öğrenci okumaktadır. 32.000 öğrencisi ile en fazla öğrenci İstanbul Aydın Üniversitesinde bulunmaktadır. Özel üniversitede (vakıf) okuyan öğrencilerin kafasını karıştıran bazı durumlar vardır. Özel üniversitede okuyan öğrenciler burs ve kredi alıyor mu? Özel üniversitede okuyan öğrenciler yurt başvurusu yapabiliyor mu gibi soruların cevabını vermiş olacağız.

Değerli arkadaşlar Kredi Yurtlar Kurumu öğrenciler arasında ayrıcalık yapmamaktadır. İster devlet üniversitede okuyan öğrenci olsun ister özel üniversitede okuyan isterse de yurtdışındaki bir üniversitede okuyan öğrenci olsun tamamına burs verebilmektedir. Yani özel üniversitede okuyan öğrenciler kyk bursuna başvuru yapabilir.

Özel Üniversite öğrencileri için kyk bursu ne kadar?
2015 yılında;
Üniversite öğrencileri için kyk bursu 330 TL,
Yüksek lisans öğrencileri için kyk bursu 660 TL,
Doktora öğrencileri içinse kyk bursu 990 TL’dir.

Özel Üniversite öğrencileri yurt başvurusu yapabilir mi?

Özel üniversitede okuyan öğrenciler yurt başvurusu yapabilirler. Eylül ayında kyk.gov.tr adresinden yapılacak kyk yurt başvurularını tamamladıktan sonra başvuru sonuçlarının açıklanmasını bekleyin. Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra “asil ve yedek kazandınız” ekranı çıkacaktır. Asil kazanan öğrenciler yurt için istenen belgeleri tamamladıktan sonra yurt başvurularını yapabilirler. Yedek kazanan öğrenciler ise kesinlikle acele etmesinler. Bu yazıyı kaleme alan öğrenci olarak 5090. yedek çıkmasına rağmen iki hafta içinde Ankara’da yurt çıktı. Çünkü yurda başvuran öğrencilerin büyük çoğunluğu yurda kaydını yaptırmıyor. Bu önemli notu gözardı etmemenizi öneriyorum.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet