Haberler

Patolog Nasıl Olunur? Patolog Maaşları Ne Kadar?

Patolog olmak isteyen öğrenciler öncelikle tıp fakültesini kazanacak kadar hatırı sayılır bir puan elde etmeleri lazım. Daha sonrasında patoloji bölümünü seçerek altı yıl tıp fakültesi ve dört yıl patoloji bölümü okuyarak toplamda on yıllık bir eğitim sonunda patolog olmayı hak ederler. Patologlar hastaların şikâyetçi oldukları rahatsızlıklarını ve hastalardan alınan parçaları inceleyerek teşhis koyabilen hekimleridir

Patolog Nedir?

Patolog özellikle patolojiyle uğraşan kişilere patolog denir. Öğrenciler üniversite sınavı için geçerli bir puan alarak altı yıllık tıp fakültesini kazanarak bu eğitimin sonunda tıpta uzmanlık sınavına girerler. Tıp uzmanlık sınavını kazanarak patoloji bölümünü tercih ederek alacakları dört yıllık patoloji eğitimini bitirerek patolog unvanını alırlar.

Patolog Ne İş Yapar?

Patolog eğitimini başarı ile bitirerek patoloji uzmanı unvanını alırlar. Patoloji uzmanları farklı dallarda olan diğer hekimlerin bir hastalık nedeni ile kendilerine gönderdikleri hastaların örnek parçalarını laboratuvar ortamında inceleyen kişilerdir. Hastanelerin ve ya kliniklerin patoloji servisine görev yapan patoloji uzmanları kendisine gönderilen örnekleri inceleyerek teşhis koyarlar. Patologlar hastalardan incelemek için ele aldıkları parçaları laboratuvar ortamında hastalık taraması yaparak detaylı yoğun bir şekilde çalışarak hastalık hakkında teşhis koyarlar. Ölülerden alınan parçaları da incelemek patologların işleri arasında yer alır.

Patologların görevleri şu şöyle sıralanır;

  • Patologlar hasta ya da ölülerden alınan parçaların incelemesini ve kendisine hasta gönderen hekimin istediği testleri yapmak.
  • Patologa hasta gönderen hekimin isteği üzerine geniş bir tarama testi yaparak hastalık hakkında teşhis koymak.
  • Patologlar laboratuvar ortamında yeni çıkan testleri ve gelişmiş olan diğer yenilikler hakkında hasta muayene eden hekimleri bilgilendirmek.
  • Patologlar incelemek için ele aldıkları organ ve örnek parçalar üzerinden bulgulara ulaşmak ve teşhis koymak.
  • Patologların başlıca görevleri arasında teknoloji ve tıp alanında kendi dalı ile alakalı olan gelişmeleri takip etmek.

Patolog Nasıl Olunur?

Bir öğrencinin patoloji uzmanı olmak gibi bir hayali varsa öncelikle disiplin içinde çok çalışarak başarılı bir öğrenci olması ön şartlardan ilkidir. Üniversite sınavında tıp fakültesine girebilmesi için tıp fakültesi için geçerli bir sınav puanını elde etmesi lazım. Ülkemizdeki üniversitelerin tıp puanları farklılık gösterebilir. Ancak tıp fakültesi diğer meslek dallarına göre en yüksek puan isteyen mesleklerden birisidir. Altı yıllık tıp fakültesi eğitiminin sonunda patolog olabilmek için Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) kazanarak dört yıl daha patoloji uzmanlığı eğitimini başarı ile bitirerek patolog olabilir.
Patolog Olma Şartları Nelerdir?

Patolog olmanın tek şartı bu mesleği çok istemesi ile çok çalışmasıdır. Severek yapılan meslekler hem başarıyı hem de meslek sahiplerini çok mutlu eder. Patolog olmak için meslek aşkı dışındaki şart ise şu eğitim sürecinden geçer:

  • Altı yıllık tıp fakültesi eğitimi
  • Dört yıllık patoloji uzmanlığı eğitimi

Patolog Maaşları Ne Kadardır?

Patologlar genel olarak haftada 40 – 42 saat çalışmaktadırlar. Devlet ya da özel hastanede çalışan bir patologun maaş farklılığı olabilir. Ancak genel olarak ortalama bir patolog maaşı şu şekilde olmaktadır;

  • Yeni işe başlamış bir patolog maaşı:800 TL’den başlar.
  • Deneyimli uzman bir Patolog: 41.000 TL ile 60.000 TL arasında olur.
  • Çalıştıkları hastanelerde işlerinin yanı sıra ek (yönetim, idareci, eğitimci)görev yapan uzman patolog:75.000 TL ve üzeri maaş alırlar.

Patolog İş İmkânları Nelerdir?

Sağlık alanında hizmet veren bütün kliniklerin ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerinin en çok ihtiyaç duydukları patologlar olmazsa olmaz olan hekimleridir. Patologların iş imkânları bütün sağlık kuruluşlarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye