Pedagojik Formasyon Nedir?

0
4083

Pedagoji aslında İngilizceden dilimize giren eğitim ve bilim teorisi manasına gelen bir kelimedir. Formasyon ise İngilizce Formation kelimesinden gelmiştir. Türkçe anlamı ise biçimlendirmedir. Bu iki anlamı birleştirdiğinizde ise pedagojik formasyon yani eğitim vermek yani öğretmen olabilmek adına alınan bir dersin eğitimidir.

Pedagojik Formasyon Kimler Nasıl Alınır?

Ülkemizde pedagojik formasyon denildiğinde aslında herkesin öğretmen olabileceği gibi yanlış bir düşünce vardır. Aslında milli eğitim bakanlığı kimlerin öğretmen olarak atanabileceğine dair belgeyi yayınlamıştır. Yani her formasyon alan kişi öğretmen olamaz. Eğer ki sizin mezun olduğunuz bitirdiğiniz formasyon milli eğitim bakanlığının listesinde yer alıyorsa ancak bu şekilde öğretmen olabilirsiniz aksi takdirde almış olduğunuz formasyon sizin vitrininizde kalacaktır. Bazı dönemlerde milli eğitim bakanlığı pedogojik formasyon eğitimi verebilecek fakülte ya da bölümleri günceller. Eğitim fakültelerinden mezun olan öğrenciler ise eğitim dönemlerinde bu dersleri zaten alarak mezun olduklarından dolayı yeniden alma ihtiyacı duymazlar.  Pedagojik formasyon başvurunuzun kabul edilmesi için sizin lisans mezunu iseniz ortalamanızın da en aşağı 2,5/4 ya da 65/10 olması gerekir.

YÖK dönem, dönem farklı üniversitelere farklı oranlarda kontenjan vermektedir. Bu yüzden pedagojik formasyona başvurmadan önce bu üniversitelerin iyice incelenmesi gerekir. YÖK’ den verilen bu izin sonrasında üniversiteler ilk önce kendi öğrencilerine daha sonra ise üniversite mezunlarına bir kontenjan belirler. Bu kontenjanların dışında öğrenci kabul edilmez.  Üniversiteler hangi öğrencileri alacağını kendileri belirler YÖK’ ün bu konuda herhangi bir yaptırımı yoktur.

Pedagojik Formasyon Ücreti nedir

Bundan önceki yıllara baktığınız da her üniversite kendi ücretlerini kendileri belirlemekteydi. Ancak bu durum aynı zamanda bir çok öğrenci tarafından şikayet konusu oldu. Hatta 10.000 TL üzerinde rakam isteyen üniversitelerin olduğu bile biliniyordu bu nedenle de devlet bu işe el atarak ücretleri devlet ve vakıf üniversitelerinin eğiti fakültesinin ikinci öğretim ücretlerinin iki katına endeksledi. Bu sayede de üniversitelerin fazla ücret istemesinin önüne geçildi.

Ortalama Şartı Var mıdır?

Pedagojik formasyon almanın ortalama bir şartı mezun olmaktır. Ancak bu şekilde öğretmen olarak atanabilme ve de sözleşmeli çalışabilme gibi bir durum söz konusudur. Başvuruda bulunmanız için herhangi bir yaş sınırı konulmamıştır Çünkü öğretmenlik için bir yaş sınırlaması belirtilmemiştir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim