Rus Üniversiteleri Türkiye İle Akademik İlişkileri Kesti!

0
3449

24 Kasım 2015 tarihinde Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus uçağı düşürülmüştü. Bu olayın ardından Rusya’nın doğalgazı keseceği, turistleri farklı ülkelere yönlendireceği, Türkiye’den sebze, meyve alımını durduracağı yönünde bazı haberler çıkmıştı.

Bugün alınan haberlere göre Rusya’da bulunan 44 üniversite Türkiye ile akademik ilişkileri kestiğini duyurdu. Açıklama Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapıldı. Yapılan açıklamada “Türkiye’de bulunan partnerlerine iş birliği anlaşmalarını tek taraflı olarak iptal ettiklerini duyurdu.” Yani Erasmus programı için Türk öğrenciler yasak kalkana kadar Rusya’da bulunan üniversitelere gidemeyecek.

Halen Rusya’da bulunan 1000 kadar Türk öğrencinin ise karardan etkilenmeyeceği duyuruldu. Rusya Eğitim Bakanı Livanov, tüm üniversitelerde Türk öğrencilerin provakasyonlardan etkilenmemesi için önlem alındığını belirtti.

Rusya bu tür açıklamalara devam ederse 1000 öğrencinin de hayatı tehlikeye girecektir. Bunu önlemek adına Yüksek Öğretim Kurumu da adım atmalıdır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim