Sabancı Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4149

Sabancı Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Sabancı Üniversitesi “Birlikte yaratmak ve geliştirmek” sloganıyla 1994 yılında İstanbul’da kurulmuş ve 1999’da ilk öğrenci alımıyla birlikte eğitim hayatına başlamıştır. Üniversitenin eğitim dili %100 İngilizce’dir.

Tercih listenizi oluştururken mutlaka üniversitelerin genellikle ağustos ayında yapılan tanıtım günlerine katılmalısınız. Bu sayede daha kolay karar verebilirsiniz. Sabancı Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel taban puan verilerine ulaşabilirsiniz.

Sabancı Üniversitesi, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksine 1.sırada, Hızlı Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler 2019 Sıralamasında 20. ve farklı endekslere göre hazırlanan dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 400-500. sıra arasındadır.

Sabancı Üniversitesi & Kampüs

Sabancı Üniversitesinin merkez kampüsü Tuzla ilçesinde yer almaktadır. Sabancı Üniversitesi kendi kendine yeten bir kampüstür. Kampüs barınma, yemek, alışveriş, kütüphane, sosyal mekan ve spor alanlarını kaplayan 1,353,000 m² alana sahiptir. Öğrenciler kampüs dışına çıkmadan her türlü ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

Kampüsün üst tarafında öğrenci yurtları, sağlık merkezi, öğretim görevlilerinin lojmanları bulunmaktadır. Kampüsün ortasında ise rektörlük binası ve fakülteler yer almakta. Kampüsün sol tarafında ise göl, koşu pisti, spor salonu ve futbol sahası bulunmaktadır.

Sabancı Üniversitesi yerleşkesi havadan görünüm

Sabancı Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 5.008
İkinci öğretim 0
TOPLAM 5.008

Sabancı Üniversitesi & Yemek

Sabancı Üniversitesi 900 kapasiteli kafeteryaya sahiptir. Üniversitede 3 öğün yemek çıkmaktadır. Menülü veya tabldot usulü yemek seçenekleri vardır. Öğrenciler yemekleri indirimli fiyatlardan yemektedir.

Sabancı Üniversitesi Yemek Fiyatları

 • Tabldot menü 3 kap belirlenen yemek ücreti 7,90 ₺
 • Seçmeli menü 4 kap seçmeli 11.90 ₺’dir. Fiyatlar 2018-2019 eğitim yılına aittir.
 • Kafelerde öğün başına yemek ücreti 10-20 ₺ arası değişmektedir.
 • Aylık ortalama yemek gideriniz 700-900 ₺ arasındadır.

Sabancı’da yemek ücretlerinin pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler daha önce sosyal medyadan kampanya başlatsa da yemek fiyatlarında öğrenci lehine bir iyileştirmenin yapıldığını söylemek mümkün değil.

Sabancı Üniversitesi yemekhanesi

Sabancı Üniversitesi & Barınma

 • Sabancı Üniversitesi yurtları merkez kampüs içinde yer almaktadır. Öğrencilerin yaklaşık %70’i yurtlarda barınmaktadır. Yurtlara başvuru değerlendirmeleri yurt yönergesine göre sistem tarafından otomatik olarak yapılmakta.
 • Sabancı Üniversitesi yurtları lisans öğrenciler için 2 ve 4 kişiliktir.
 • Odalarda üstte yatak altta çalışma masası, internet, telefon, elbise dolabı bulunmaktadır.
 • Tüm odalarda tuvalet & banyo vardır.
 • Her katta ders çalışma salonları ve TV odaları mevcuttur.
 • Yurdun alt katında yemekhane bulunmaktadır.

Sabancı Üniversitesi Yurt Fiyatları

 • Lisans öğrencileri için 2 kişilik odalar yıllık 11.250 ₺, 4 kişilik odalar yıllık 8.500 ₺’dir.
 • Yüksek lisans öğrencileri için 1 kişilik odalar yıllık 15.000 ₺, 2 kişilik odalar yıllık 11.250 ₺’dir.
 • Söz konusu fiyatları 2018-2019 yılı için geçerlidir. Yeni yılda farklılık gösterebilir.

Sabancı Üniversitesi Öğrenci Yurdu Videosu 
YouTube video

Sabancı Üniversitesi & Ulaşım

Belirli güzergah ve saatlerde ise İstanbul – Sabancı Üniversitesi “shuttle servisler” ile ulaşım sağlanmaktadır. Shuttle servisler ücretlidir. Kampüs içi ulaşım ise ücretsiz ringler ile sağlanmaktadır.

İstanbul-Tuzla arası 133Ü ve 132B numaralı İETT otobüsleri geçmektedir. 2019 yılı itibariyle İstanbulkart öğrenci bileti 1,25 ₺’dir. Aktarma ücreti ise 0,45-0,55 ₺ arası değişmektedir.

Sabancı Üniversitesi Fakülteleri

 • Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Yönetim Bilimleri Fakültesi
 • Diller Okulu

Sabancı Üniversitesi Hazırlık Sınıfı

Sabancı’da zorunlu hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Eğitim dili %100 olduğu için İngilizce öğrenmeye gayret edin. Hazırlık sınıfına başlamadan önce ELAE yani hazırlık atlama sınavına girerek seviyeniz belirleniyor.

Sabancı’nın hazırlığında 5 route var. Her dönem belli ortalamayı tutturduğunuz takdirde 2 route atlıyorsunuz. Eğer ortalamayı tutturamazsanız da 1 route atlarsınız. Ancak route 5’e gelindiği zaman 1.sınıfa geçebilmek için ortalamayı tutturmuş olmanız gerekiyor.

Örneğin ELAE’ye girip route 2’den başladıysanız ilk dönem ortalamayı tutturabilirseniz route 4 oluyorsunuz. İkinci dönem de ortalamayı tutturursanız 1.sınıfa başlarsınız. Route 4’ten başlarsanız ilk dönem (güz dönemi) ortalamayı tutturduğunuz takdirde bahar döneminde 1.sınıfa başlıyorsunuz ve daha erkek mezun olma ihtimaliniz doğuyor. Bu yüzden ELAE’ye önem gösterin.

Sabancı’da diğer üniversitelerdeki gibi route’ların sonunda geçmen gereken ayrı bir final sınavı olmuyor. Final sınavına giriyorsunuz ancak bu sınav dönem boyu girdiğiniz sınavlardan farksız. Örneğin dönem içindeki sınavların iyiyse final sınavından 100 üzerinden 20 alsanız dahi hazırlığı geçebiliyorsunuz.

Sabancı Üniversitesini Kazananların Bilmesi Gerekenler

 • Mutlaka oryantasyon günlerine katılarak öğrenci kulüpleri ve diğer olanaklar hakkında bilgi almalısınız.
 • Üniversitede eğitim dili %100 İngilizce’dir. Sıkı bir hazırlık sınıfı sizi bekliyor. Derslerinize sıkı çalışmalısınız. Hazırlıkta iyi bir yabancı dil eğitimi almazsanız bölüme geçmeniz durumunda çok zorlanırsınız. Derslerinize odaklanırken sosyal olmaya da özen gösterin.
 • ELAE’ya (Hazırlık sınıf belirleme sınavı) mutlaka girin. Yabancı dil seviyenizi görerek ona göre hazırlık eğitimi alın. Seviyenize göre hazırlık sınıfını daha erken bitirebilirsiniz.
 • Hazırlık + 4 yılı bitirip mezun olduğunuzda elinizde sadece diploma olmasın. Erasmus, work and travel gibi programlara katılın. Öğrenci kulüplerinin düzenlediği seminer ve konferaslara katılın. Hatta mümkünse kulüplerde etkin görev alın.
 • Sabancı Üniversitesi bir markadır. Ancak marka bir üniversiteden mezun olmak iyi bir iş sahibi olabilmek için tek başına yeterli değil. Sosyal olmanız, ikili ilişkilerin iyi olması, okuduğunuz bölümle ilgili programları iyi bilme, ikinci yabancı dil statünüzü belirleyecek temel etkenlerin başında geliyor. Bu yüzden kendinize yatırım yapın.

Sabancı Üniversitesi Tanıtım Videosu
YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim