Sakarya Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4819

Sakarya Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Sakarya Üniversitesi, ilk olarak 1970 yılında Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu olarak kurulmuş olup 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi olarak değişmiştir. 1982 ve 1992 yılları arasında ise İstanbul Teknik Üniversitesinin bir fakültesi olarak eğitim vermiştir. Bu yılları takiben 1992 yılının 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi olarak eğitim vermeye başlamıştır. Kısa adı SAÜ olan ve büyüklüğü ile diğer üniversitelerimizden kıyasla ön plana çıktığı, eşsiz Sapanca Gölü manzarası ile eşsiz güzellik ve manzara sağlamaktadır. Sakarya Üniversitesi sloganı “Geleceğinize yön verin”

Sakarya Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi & Barınma İmkanları

Sakarya Üniversitesinin Esentepe kampüsü (Serdivan) içinde ve civar yerlerde öğrenci yurtları bulunmaktadır. KYK’ya bağlı yurtlarda toplam 1938’i kız ve 1554’ü erkek yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Yurtlar kaloriferli olup her odada bir duş ve tuvalet bulunmakta olup, ses ve ısı yalıtımlarına sahip binalarda her öğrenciye ait yatak, dolap çalışma masası bulunmaktadır.

Sakarya’daki KYK yurtlarında kahvaltı ve akşam yemeği verilmektedir. Öğrencilere günlük yemek yardımı yapılmaktadır. Özetle Sakarya Üniversitesinde okuyup KYK yurdunda kalan öğrencilerin aylık yemek ve ısınma dahil 200-250 TL civarı bir barınma masrafı olacaktır.

KYK yurt kontenjanının sınırlı oluşu yurt çıkmayan öğrencileri özel yurt ve öğrenci evi gibi alternatif barınma seçeneklerine itmektedir. Okul civarında öğrenciler için kiralık daireler bulunmaktadır. Okula yakın olan yerler biraz daha pahalı olmakla birlikte ortalama 2+1 dairelerin kira fiyatları 900 ₺ civarındadır. Tercihe bağlı eşyalı veya boş daire, faturalar dahil veya değil gibi her türlü seçeneklerde daire bulunabilmektedir.

Sakarya özel kız yurtları ve Sakarya özel erkek öğrenci yurtları bağlantılarını ziyaret ederek üniversite yakın özel yurtları liste halinde görebilir ve detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 51.110
İkinci öğretim 25.742
Uzaktan eğitim 9.452
TOPLAM 86.304

Sakarya Üniversitesi & Yemekhane

Sakarya Üniversitesi yemekhanelerinde öğrencilerine öğle ve akşam yemeği olmak üzere iki öğün yemek hizmeti verilmektedir. Öğrencilere verilmiş olan okul kartlarının içine para yükleyerek yemekhanelerdeki turnike sistemlerinden geçip yemek hizmetlerinden faydalanılmaktadır.

Sakarya Üniversitesi 2019 yemek ücreti 2,75 ₺’dir.

Sakarya Üniversitesinde kantin hizmeti Kafeteryalar ve İşletmeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup merkez kafeterya olarak bilinen Kampüs Kafeterya ile toplamda 32 adet kantin bulunmaktadır.

Sakarya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri

Üniversite öğrencileri her türlü sağlık sıkıntıları için Sakarya Üniversitesinin Esentepe Kampüsünde Mediko Sosyal Merkezi hizmet vermektedir.

Sakarya Üniversitesi & Ulaşım

SAÜ’de ulaşım olarak ilk dikkat çeken özellik okul içi ring otobüslerinin ücretsiz olmasıdır. Bunların dışında her ilçeden kampüse otobüs veya dolmuş bulabilmektesiniz. Dolmuş fiyatları öğrenciye 1.50 ₺ olmakla birlikte belediye otobüslerinde daha ucuzdur. Bunun yanında daha uzak hatlar için fiyat değişmektedir.

Sakarya Üniversitesi Sosyal & Sportif Alanlar

Kampüs alanı içinde öğrencilerin ders dışında vakit geçirebilmeleri için birçok spor tesisi bulunmaktadır.

 • Kapalı Spor Salonu
 • Fitness Salonu
 • Tenis Kortu
 • Çim ve suni Futbol Sahası
 • Basketbol Sahası
 • Voleybol Sahası

Bunların yanında tırmanma duvarı ve koşu pisti de kampüs içinde bulunmaktadır. Çeşitli spor dallarında faaliyet göstermekte olan Sakarya Üniversitesinde yeni gelen öğrenciler de takımlara katabilmektedir. Ayrıca öğrencilerin katıldığı çeşitli turnuvalar yapılmaktadır.

Sakarya Üniversitesinin Başarısı

Hollanda Leiden Üniversitesinde faaliyet gösteren Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi 2018 yılında dünya üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Bu açıklamaya göre Sakarya Üniversitesi Türkiye’den de 19 üniversitenin katıldığı sıralamada 926. sırada yer alırken Fizik Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi kategorisinde 578. Sırada yer aldı. Bu kategorideki diğer Türk üniversiteleri arasında ise 7.sırada yer aldı. Böylece Sakarya Üniversitesi, dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içinde kendisine yer buldu.

Sakarya Üniversitesi Logosu

Sakarya Üniversitesi Fakülteleri

 • Bilgisayar ve Bilişim
 • Diş Hekimliği
 • Eğitim
 • Fen-Edebiyat
 • Güzel Sanatlar
 • Hukuk
 • İlahiyat
 • İletişim
 • İşletme
 • Mühendislik
 • Öğrenci Dekanlığı
 • Sağlık Bilimleri
 • Sanat Tasarım ve Mimarlık
 • Siyasal Bilgiler
 • Tıp Fakültesi

Bütün fakülteler merkez kampüs olan Esentepe Kampüsünde olmadığı için tercih yaparken bölümünüzün nerede olduğuna bakmanız tavsiye ediyoruz.

Sakarya Üniversitesinde Kütüphane 24 Saat Açık!

SAÜ’de okuyan öğrenciler için boş vakitlerini değerlendirebilmeleri için üniversitenin kütüphanesi 24 saat açık kalmaktadır. Özellikle sınav haftalarında öğrenciler tarafında boş bırakılmayan ve neredeyse yer bulamadığınız kütüphane bu hizmeti ile ön plana çıkmaktadır. Vize ve final haftalarında kütüphane önünde simit, meyve suyu, çay ve çorba ikramı yapılmaktadır.

Aynı anda 1300 kişiye hizmet vermekte olan merkez kütüphane, araştırmaları ve ders çalışmaları için online sistemle zaman sınırı olmadan kaynaklara ulaşabilmektesiniz. Kütüphanede bilgisayar laboratuvarda bulunmakta olup öğrencilerin araştırma veya ödevlerini yapması için bir imkan sağlamaktadır. Ayrıca kütüphane içi not çıkarmak için veya kaynakları tarayıp pdf olarak çıkarmak için (ücretsiz) imkanlar vardır.

Kitapları dışarı çıkarmak isteyen öğrencilere 15 gün süre verilmekte olup 15 günü geçtikleri takdirde belirlenen gecikme ücreti uygulanmakta olup bu ücreti ödemediğiniz takdirde mezun olamıyorsunuz. 15 gün dolmadan önce aldığınız kitabın süresini online veya kendiniz giderek uzatabiliyorsunuz.

Sakarya Üniversitesi Tanıtım Videosu

Kesinlikle üniversiteler arası hazırlanan tanıtım videolarının en iyisi… İzlemenizi tavsiye ediyoruz.

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim