Selçuk Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4369

Selçuk Üniversitesi Tanıtım Yazısı

5 üniversitenin bulunduğu Konya’da YÖK kayıtlarına göre 265 binin üzerinde üniversite öğrencisi öğrenim görmektedir. Selçuk Üniversitesinde ise 80 binin üzerinde öğrenci bulunmaktadır. Bu istatistiklerle Selçuk Üniversitesi, Konya’nın en fazla öğrencisi ve fakültesi bulunan üniversitesi konumundadır.

Selçuk Üniversitesi kampüsü içerisinde büyük bir spor tesisi vardır. Olimpik ölçülere sahip olan havuza tek giriş ücreti ile veya 6 aylık yıllık gibi seçenekler ile abone olunabilmektedir. Sık sık kampanya yapılmakta olup 6 aylık 200 lira civarlarında buraya abone olabilmek mümkündür. Spor tesisinde halı saha, tenis kortu ve gerçek çime sahip futbol sahası vardır. Üniversite bazı yıllarda mezuniyet programlarını bu büyük stadda organize etmektedir.

Selçuk Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Selçuk Üniversitesi & Ulaşım

Kampüse ulaşım iki farklı seçenekle sağlanmaktadır. Şehir merkezi diye tabir edilen Alaaddin ve Zafer meydanlarından hareket eden tramvay yaklaşık 20 km hat uzunluğuna sahiptir. Kampüsün en önemli ulaşım vasıtasıdır. Toplu taşıma araçlarında öğrenci bileti ücreti 1,55 ₺‘dir.

Kampüse dolmuşlarla da ulaşabilmek mümkün. Şehir merkezinden yaklaşık 1 saatte Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Üniversitesine ulaşabilsiniz. Dolmuş ücreti 2,50 ₺ civarındadır.


Görsel: Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü girişi

Selçuk Üniversitesi & Yemek 

Selçuk Üniversitesinde 3 öğün yemek çıkmaktadır. Öğrenciler kampüsün çeşitli alanlarında yer alan yemekhanelerde yemeklerini yiyebilir. Değerli arkadaşlar üniversite okumak aileniz için büyük külfet oluşturuyor. Barınma ücreti, yemek, ulaşım derken aile bütçesini zorlayacak derecede gideriniz oluşuyor. Bu gideri en aza indirmek için okulda yemek yemeye alışmanızı tavsiye ediyoruz. Uygun fiyata yemek yiyerek hem harcamalarınızı azaltabilir hem de daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Selçuk Üniversitesi Yemek Ücreti

Selçuk Üniversitesinde esnek saatlerde öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır. 2019 yılı yemek ücreti 2.50 ₺’dir. 

Kampüs içerisinde bulunan yemekhaneden yemek yiyebileceğiniz gibi yemekhaneye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Gökkuşağı AVM’de de yemek yiyip, çay-kahve içebileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

Selçuk Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 61.430
İkinci öğretim 27.474
TOPLAM 88.904

 

Selçuk Üniversitesi & Barınma

Selçuk üniversitesinde okuyan öğrenciler farklı konaklama seçeneklerini kullanarak barınma sorunlarını kolayca çözebilir.

Selçuk Üniversitesi Devlet Yurtları

Selçuk Üniversitesi merkez kampüs civarında 5’ten fazla yakın KYK’a ait yurt bulunmaktadır. (Alaaddin KYK Yurdu, Cumhuriyet KYK Yurdu, Atatürk KYK Yurdu)

2019-2020 eğitim öğretim sezonunda da kampüse 7 km uzaklıkta 3.000 kişilik erkek yurdu daha açılacaktır. Bu yurtların fiyatları yurdun sahip olmuş olduğu fiziki özelliklere göre değişmektedir. Ancak en düşük fiyatlısı aylık 200 lira civarlarındadır.

Selçuk Üniversitesi Vakıf Yurtları

Konya’da vakıf yurtları oldukça fazladır. Vakıf yurtlarının fiyatları aylık 200-500 TL arası değişmektedir. Bu vakıfların bazıları şunlardır; İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, İnsan Vakfı, TÜRGEV, TÜGVA

Selçuk Üniversitesi & Özel Yurtlar

Konya tıpkı vakıf yurtlarında sahip olduğu çeşitliliğe, özel yurtlarda da sahiptir. Şehrin birçok noktasında özel yurtlara rastlayabilirsiniz. Konya’daki özel yurtların fiyatları yurt imkanları, konumu, özellikleri ve odada kalan öğrenci sayısına göre aylık 500-1000 TL arası değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak üniversiteye yakın konumdaki özel yurtları liste halinde görebilir; özel yurtları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Selçuk Üniversitesine Yakın Kız Yurtları
Selçuk Üniversitesine Yakın Erkek Yurtları

Selçuk Üniversitesi & Öğrenci Evleri

Kampüsün tam karşında Türkiye’nin en büyük mahallelerinden olan Bosna Hersek mahallesi vardır. Nüfusunun yaklaşık 100.000 olduğu ifade edilmektedir. Öğrenci mahallesi olan Bosna’dan üniversiteye ulaşım dolmuşlarla sağlanmaktadır.

Eğer tuttuğunuz ev mahallenin en diplerinde değilse yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Burada ev kiraları 700-1500₺ arası değişmektedir.

Stüdyo Daireler

Kampüsü yakın noktalarda son zamanlarda çok sayıda 1+0 daireler vardır. Stüdyo dairelerin de aylık kirası 1000 ₺ civarıdır.

Selçuk Üniversitesi & Kütüphane

Selçuk Üniversitesi kütüphanesi 3 katlı geniş bir binadan oluşmaktadır. 7/24 açık olan kütüphane bu özelliğiyle Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Hizmetin en güzel tarafı ise 7/24 açık olmasıdır. Kütüphane içerisinde rektörlük, belediye ve öğrenci kulüpleri zaman zaman ders çalışan öğrencilere ikram dağıtmaktadır. Kütüphaneden aynı anda birden fazla kitabı emanet alabilirsiniz. Kitapları son verilme tarihine kadar kütüphaneye geri getirmeniz gerekmektedir.

Selçuk Üniversitesini Kazananlara Tavsiyeler

1– Konya dümdüz bir şehir olduğu için tüm mesafeler insana yakın görünmektedir. Aldanmayın ! Düzlükte mesafe ölçümü göz ile yapılamamaktadır. 5 dakikada yürürüm dediğiniz mesafeleri 30 dakikada yürüyebilirsiniz.

2– Konyaya yeni geldiyseniz ve kaybolmaktan kokuyorsanız, tramvay hattından uzaklaşmayın. Tramvay döner dolaşır kampüse geri gelir.

3– Hava durumunu ölçerken pencereden kolunuzu çıkarıp da havanın ısısını ölçenlerden olmayın. Yanılırsınız. Sıkı giyinin. Konya soğuktur. Çok soğuktur. Buz gibidir. Ama baharı, yazı ve sonbaharı şahanedir.

4 – İnsanların neden etli ekmeği çok sevdiğini yadırgamayın. Adım başı etli ekmek dükkanı vardır. Yadırgamayın ;)

5 – Rampalı çarşıdan başka bir yerden kitap almayın. Orası kitapçıların vatanıdır. Öğrencinin cebindeki paranın sigortasıdır.

Selçuk Üniversitesi Logosu

Selçuk Üniversitesi Fakülteleri

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mesleki Eğitim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Teknik Eğitim Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi
 • Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi

Selçuk Üniversitesi Tanıtım Videosu

Üniversitelerin hazırladığı klasik tanıtımlardan sıyrılıp öğrencilerin tanıttığı videolara göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim