Sigortalılık Ne Zaman Başlar?

0
1272

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunun 7.maddesinde 4/A, 4/B ve 4/C halk tarafından bilinen şekliyle SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi olarak çalışanların sigortalılığın başlangıç tarihleri açıklanmıştır. Sigorta, çalışırken başınıza gelebilecek risklerden sizi koruyan ve emekliliğinizde gelir/aylık elde edebilmenizi sağlayan haklar bütünüdür. Bu yüzden sigortasız çalışma yaparak geleceğinizi riske atmayın.

4/A’lıların (SSK) Sigortalılıkları Ne Zaman Başlar?

 • 4/A’lı yani bir işverenin yanın işçi olarak çalışanların sigortalılığı çalışmaya başladığı gün başlamaktadır. Yine mesleki eğitim, staj ve bursiyer olarak da göreve başlandığı tarihte zorunlu sigortalılık süreci başlar. İşverenler bazı durumlar istisna olmak üzere (balıkçılık, inşaat, tarım ve hayvancılık işleri hariç) işveren sigortalı bildirimini işe girmeden 1 gün önce yapmak zorundadır.

4/B’lilerin (Bağ-Kur) Sigortalılıkları Ne Zaman Başlar?

Kanunun 4.maddesinin 1.fıkrasının (b) bendinde sayılan 4/B’lilerin yani Bağ-kurluların sigortalılıklarının ne zaman başlayacağı kanunun 7.maddesinde sayılmıştır. Buna göre;

 • Köy ve mahalle muhtarlarının sigortalılığı seçildikleri tarihte başlar.
 • Tarımda kendi adı ve hesabına bağımsız çalışanların sigortalılıkları tarımsal faaliyetlerinin meslek kuruluşlarınca veya kendilerince 1 yıl için SGK’ya bildirilmesi halinde ilgili meslek kuruluşuna kaydedildiği tarihte başlar.
 • Gelir vergisi mükelleflerinin sigortalılığı vergi mükellefiyetlerinin başladığı tarihte başlar.
 • Gelir vergisinden muaf olanların sigortalılığı ise esnaf ve sanatkar siciline kayıt oldukları tarihte başlar.
 • Şahıs şirketlerinden olan kolektif, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları ile donatma iştiraki ortaklarının sigortalılığı vergi mükellefiyetlerinin başladıkları tarihte başlar.
 • Sermaye şirketlerinden olan limited şirket ortakları ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketin komandite ortaklarının ticaret sicil memurluklarınca tescil edildikleri tarihte başlar.
 • Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılığı yönetim kuruluna seçildikleri tarihte başlar.
 • Jokey ve antrenörlerin sigortalılığı ise lisans belgelerine istinaden fiilen çalışmaya başladıkları tarihte başlamaktadır.

4/C’lilerin (Emekli Sandığı) Sigortalılıkları Ne Zaman Başlar?

 • 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olarak görev yapan 4/C’ye tabi sigortalıların sigortalılıkları göreve başladığı tarihte başlar.
 • TSK hesabına okuyan veya kendi hesabına okurken askeri öğrenci olanların sigortalılıkları öğrenime başladıkları tarihte başlar.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okurken emniyet hesabına okumaya başlayanların sigortalılıkları öğrenime başladıkları tarihte başlar.

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim