Sınavlara Kaç Gün Kaldı?

0
3224

Türkiye’de çocuk olmak da zor genç olmak da. Eğitim sistemi, çevre baskısı, gelecek kaygısı öğrencileri sürekli sınavlardan yüksek puan almaya zorlamaktadır. Önce iyi bir Anadolu-Fen Lisesi için TEOG sınavı sonrasında hayalini kurduğunuz üniversitede okumak için YGS ve LYS sınavlarına çalışmak zorundasınız. Üstelik ÖSYM’nin yaptığı bu sınavlara milyonlarca aday katılıyor. Örneğin 2017 yılında yapılan TEOG’a 1 milyon 250 binin üzerinde öğrenci girdi.

Gelecek planlaması yapan öğrencilerin yarışa dahil olduğu ilk sınav TEOG. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavında öğrenciler Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Teknoloji, Tarih, Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sorumludur. Sınava kadar yıl boyunca öğrenciler bu derslerle alakalı eksiklerini gidermekte ve sürekli test çözmektedir. TEOG ne zaman bağlantısını kullanarak öğrenciler hayalindeki liseye adım atabilmek için girecekleri sınava kaç gün kaldığını öğrenebilir.

Elbette bireyler mutlu bir geleceğe sahip olabilmek için istedikleri işte çalışmak ister. Bunun için de işiyle ilgili donanıma sahip olması gerekir. Yani iyi bir iş için iyi bir üniversite şart! Öğrencilerin geleceğini etkileyen en önemli sınav şüphesiz üniversiteye giriş sınavıdır. Üniversiteye giriş sınavı iki aşamadan oluşuyor.

1. aşama: YGS
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ÖSYM takvimine göre hemen her yıl mart ayında yapılmaktadır. Türkçe, matematik, geometri, tarih, coğrafya, felsefe, fen bilgisi, sosyal bilgiler testlerinden sorumlu olan öğrenciler için üniversiteye giriş sınavının ilk aşaması olan YGS büyük önem arz etmektedir. Adaylar YGS ne zaman bağlantısına tıklayarak sınava kaç gün kaldığını öğrenebilir buna göre performanslarını arttırabilir.

2.aşama: LYS
Lisans Yerleştirme Sınavı, YGS’ye nazaran daha kapsamlı ve zor bir sınavdır. Üniversiteye giriş puanı olan LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4, LYS-5 ve LYS-6 puanları bu sınav sonrasında belirlenmektedir. Adaylar aldıkları puana göre tercih yapmakta ve sırasıyla en iyi üniversite ve bölümlerini tercih etmektedir. Sınav genellikle haziran ayında yapılmaktadır. Yani YGS ile LYS arasında yaklaşık 3 aylık bir süre bulunmakta ve adaylar bu süre içinde tüm enerjisini LYS derslerine vermektedir. Bu süreçte plan yapmak için LYS ne zaman bilmeniz gerekmekte ve ona göre ders programı yapmalısınız.

Hepinize bu zorlu süreçte başarılar diliyorum.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim