Haberler

Sınıfta kalırsam, başarısız olursam aldığım KYK bursunu geri öder miyim?

KYK bursu, ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere devlet tarafından verilen karşılıksız parasal yardımdır. Öğrenciler KYK bursunu şartları taşımaları halinde üniversite bölümlerinin normal süresi kadar almaya devam etmektedir. Ancak başarısız olmaları takdirde KYK bursları öğrenim kredisine dönmektedir. Üniversiteliler öğrenim kredilerini istedikleri zaman e-Devlet üzerinden iptal edebilmektedir.

Hazırlık sınıfını geçemeyen, diğer sınıflarda ise ortalamaları 4,00’lük sistemde 2,00’nin; 100’lük sistemde ise ortalamaları 53,33’ün altına düşen öğrencilerin bursları ekim ayından itibaren öğrenim kredisine dönmektedir.

Bursu kesilen öğrenciler aldıkları parayı geri öder mi?

Başarısızlık veya farklı bir durum nedeniyle KYK bursu kesilen öğrenciler aldıkları bursları hiçbir şekilde geri ödemezler. Ancak herhangi bir nedenle KYK bursu öğrenim kredisine dönmüşse ve bu süreçte size gelen bilgilendirme mesajlarına rağmen kredi almaya devam ediyorsanız aldığınız kredi miktarı üzerinden mezun olduktan 2 yıl sonra aldığınız miktara ÜFE oranları eklenerek geri ödeme yapmanız gerekmektedir. Karışıklığı önlemek amacıyla iki örnek verelim;

  • Örnek 1: KYK bursu alıyorsunuz ve 3.sınıfta ortalamanız 2.00’nin altına düşerek ekim ayında bursunuz öğrenim kredisine çevrildi. Bu durumda gerek e-Devlet üzerinden gerekse bankamatikten bu durum size bilgilendirilmektedir. Krediye çevrildikten sonra e-Devlet üzerinden öğrenim kredisini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bu durumda aldığınız bursu geri ödemezsiniz.
  • Örnek 2: KYK bursu alıyorsunuz ve 3.sınıfta ortalamanız 2.00’nin altına düşerek ekim ayında bursunuz öğrenim kredisine çevrildi. Ancak ihtiyacınız olduğu için kasım ayından itibaren öğrenim kredisi almaya devam ettiniz. Toplamda 8 ay öğrenim kredisi aldığınızı farz edelim. Bu durumda aldığınız KYK burslarını geri ödemezsiniz. Yalnızca krediye döndükten sonraki miktar üzerinden geri ödeme yaparsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu