Haberler

Sosyal Medya’nın Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte, tabii ki işletme sahipleri de internetin bu verimliliğinden yararlanarak kısa süre içerisinde hiç olmadıkları oranda palazlanmayı başardılar. Sosyal medya başlığı, özellikle de işletme sahipleri için, e-ticaret yöntemini seçenler için inanılmaz bir dönüm noktası oldu. Hatta kısa tanımı smm panel şeklinde belirtilmekte olan Social Media Marketing şeklinde belirmiş olan tabiri caizse iş kolu, görev alanı da doğmuş bulundu.

Bu tanımı özel bir başlık altında incelemektense, dijital pazarlama başlığının altında incelemeyi daha doğru buluyoruz. Bu bağlamda, geleneksel pazarlama işlemlerinin, operasyonlarının çok daha ötesinde bir harcamaya, yatırıma ve dinamizme nerdeyse yerleşmiş olan dijital pazarlama içerisindeki en güçlü kollardan bir tanesi de sosyal medya bayilik paneli olmuştur.

Sosyal medyanın dijital pazarlamadaki önemini birkaç kelime ile anlatmak güç olsa da göz önünde olan bariz birtakım gerçeklikleri söylemek bile, bu önemi kavrayabilmek için yeterlidir. İstatistiklere baktığımızda, özellikle de işin Instagram kanadında, milyar aktif kullanıcıdan bahsedebiliyoruz. Ve çeşitli istatistiklere baktığımızda da yine benzer şekilde sosyal medya kanadı içerisinde Instagram başlığının nasıl da güçlü bir konuma yerleşmiş olduğunu görebiliyoruz.

  • Bugün, istatistiklere göre kullanıcıların en az yüzde 60’ı ürünler ile ilk temasa geçerken, bilgi alırken Instagram’ı kullanmaktadırlar.
  • E-ticaret yöntemi ile alışveriş yapan kişiler, elektronik ticaretlerinin %40’ını Instagram üzerinden gerçekleştirirken, %70’e varan bir oranda kişiler ürünlere dair olan bilgileri bu ortamdan tedarik etmektedirler.

Instagram Profiliniz İşinizin Görünürlüğünü Arttırıyor

Vermiş olduğumuz bu özet niteliğindeki istatistiki bilgilere baktığınızda, Instagram’daki işletme profilinizin ne kadar önemli olduğunu artık kavramış olmalısınız diyebiliriz. Eğer hala işletmenize ait bir Instagram profiliniz yoksa, daha da ertelemeyiniz diyoruz. Yükselen trend olarak başını kaldırmış bir ivme şeklinde ilerlemekte olan bu e-ticaret trendinin artışı, logaritmik düzeyde giderken, kısa süre içerisinde çok şey kaçırabilirsiniz.

Ancak tabii ki Instagram profili açmak ve sadece ‘’profilim var’’ demek de yeterli değildir. Nasıl ki işinizi pazarlamak için yoğun mesailer harcamanız gerekiyorsa, benzer şekilde Instagram profilinizi de gerekli zamanlarda beslemek zorundasınız. Bu tarz sosyal medya platformları içerisinde işlemekte olan dinamikler de tabii ki birtakım istatistiklere bağlıdır. Etkileşim konusu, bu istatistiklerin temelinde yer almakta olan en dikkat çekici konudur ve önemsenmesi gereklidir.

Bu açıdan, Instagram bayilik paneli gibi hizmetler, takipçi sayınızda, yorum kazanma ve beğeni kazanma gibi algoritmik açıdan platform içerisinde değerli sayılan bazı değerlerinizde sağaltma rolü oynayacaktır. Daha yüksek etkileşim oranlarına erişmenizi, bu sayede de işletme hesabınızın daha geniş kitleler tarafından görünür kılınmasını sağlayacaktır. İşinizi büyüterek daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmayı sağlayacak, pazarda daha aktif bir konuma yerleşmiş olacaksınız. Bu şekilde bir artış sonrasında, Instagram sizleri diğer farklı kullanıcılara da önererek, kısa süre içerisinde daha hızlı bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu