Sağlık

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmak Çok Kolay

Temel anlamı ile düşük ücretler karşılığında sağlık sigortası sahibi olma işlemine tamamlayıcı sağlık sigortası denmektedir. Bu sigortaya sahip olan kişiler özel hastanelerde de muayene olabilmektedirler ve buralardan da sağlık hizmetleri alabilmektedirler. Özel hastanelerde tedavi ve muayene gibi işlemlerde ortaya çıkan fark ise SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu bağlamda tamamlayıcı sağlık sigortası, kişi için fark etmeksizin her hastanede tedavi olmayı sağlamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

Bu sigorta türü sayesinde özel hastanelerde dahil birçok hastanede tedavi olma şansını sağlamış olmasıdır. Böylece sıra veya randevu beklemeden istenildiği sürede tedavi görülebilir veya muayene işlemleri sağlanabilmektedir. Yine bu sigortaya sahip kişiler, daha kapsamlı bir sağlık taraması hakkına da erişebilmektedirler. İstenildiği taktirde check-up vb. birçok sağlık taraması işleminden sonuç alınabilmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası bireysel olarak yapılabildiği gibi, ailece de yapılabilmektedir. Aile paketleri olarak isimlendirilen bu işlem ile tüm aile fertleri sigortalı hale gelebilmektedir. Bu sayede tüm aile fertleri SGK’nın anlaşmalı olduğu özel hastanelerde de tedavi – muayene olabilmektedirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kapsamı Nelerdir?

Bu sigortaya dair faydalanılabilecek hizmet kapsamı oldukça geniştir. Bu hizmetlerden başlıca olanları ise muayene, tahlil, yatarak tedavi ve ayakta tedavi gibi hizmetler olabilmektedir. Bu hizmetlere ek olarak; küçük cerrahi müdahaleler, refakatçi, diyaliz hizmetleri de bu sigorta kapsamına dahil olmaktadır. Ancak bu hizmetler yapılan anlaşmalara bağlı olarak değişkenlikler gösterebilmektedir.

Bu sigorta türünün kapsamadığı bazı özel durumlarda mevcuttur. Genel itibariyle bu hizmetler arasına girmeyen durumlardan bir tanesi şudur: Kişi devam eden ve mevcut bir hastalığına dair bu sigortadan fayda sağlayamamaktadır. Yine kişinin SGK sigortasının aktif olmaması halinde de tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanamayacağını belirtmekte fayda olacaktır. Bunların yanında diş tedavileri ve ilaç masrafları da bu sigortanın kapsadığı alanın dışındadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyatları da Kapsıyor mu?

SGK’nın anlaşmalı olduğu tüm özel hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmış olanlar hizmet alabilmektedirler. Bu hizmetlerin bazıları sınırsız olurken, bazıları ise belli başlı sınırlamalara tabidir. Bu sınırlamalara tabi olan işlemlerden bir tanesi ayakta tedavidir. Ayakta tedavi için poliçe bilgisine bağlı olarak belli bir sayı imkanı sağlanır. Bu sayı ise farklılıklar gösterebilmektedir. Yine buna benzer bazı sınırlamalar farklılıklar gösterebilmektedir. Bir diğer önemli hizmet olan ameliyat işlemi ise tamamen ücretsiz ve sınırsız imkanla sunulur.

Ameliyat gibi kemoterapi ve benzeri tedavi işlemleri de sınırsız olarak sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca tedavisi hastanede tamamlanan ve evde tedavisi veya bakımı devam eden kişiler için de yine bu sigorta kapsamından bahsedilebilmektedir. Bu bağlamda evde bakım hizmetleri de bu sigorta içerisinde değerlendirilir.

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası bazı durumlarda birbiri ile karıştırılabilmektedir. Ancak bu iki sigorta arasında temel farklardan bahsedilebilmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi, tamamlayıcı sağlık sigortası; SGK’nın anlaşmalı olduğu özel hastanelerde geçerlidir. Bu bağlamda SGK ile anlaşmalı olmayan hastaneler, bu sigortalılara avantaj sağlamaktadır. Özel sağlık sigortası ise temelde SGK anlaşması şartına bağlı olunmadan hizmet alınmasına olanak verir. Bu sayede kişiler, bu sigorta ile istedikleri her hastaneden sağlık hizmeti alabilmektedirler. Bu hizmetin daha kapsamlı olmasının yanında prim ödemeleri de daha yüksektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadardır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası anlamında hizmet veren birçok sigorta şirketi bulunur. Bu sigorta şirketleri ise bazı ek avantajlar veya paketler sağlayabilmektedir. Bu bağlamda e-sigortam.com tarafından detaylı bilgilere ve avantajlara ulaşılabilmektedir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu