TOBB ETÜ Staj – Ortak Eğitim Sistemi

0
4488

TOBB ETÜ’ de staj deneyimi ORTAK EĞİTİM olarak adlandırılmaktadır. Ortak Eğitim TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde okuyan tüm öğrenciler için zorunludur. Ortak eğitim sistemi yani bir dönem boyunca staj yapma sistemi Türkiye’de ki üniversitelerden farklı olarak uygulanır. Diğer üniversitelerde stajlar iki hafta en fazla bir ay sürmektedir. TOBB ETÜ öğrencisi ise zorunlu olmak üzere 3 dönem yani 10,5 ay boyunca yaklaşık bir sene ortak eğitim yapmaktadır.

TOBB ETÜ MÜHENDİS ÖĞRENCİLERİ NEREDE STAJ YAPIYOR?
TOBB ETÜ öğrencilerinin hepsi gibi mühendislik öğrencileri de üç dönem boyunca staj yapmaktadırlar. Mühendislik bölümü öğrencileri Türkiye’nin ve Ankara’nın önde gelen şirketlerinde staj yapma imkanı bulabilirler. Mühendislik öğrencileri tarafından tercih edilen popüler şirketler arasında Koç Grubu Şirketleri (Arçelik, Türk Traktör vb.), Savunma Sanayii Şirketleri ( TAI, Aselsan, Havelsan, Roketsan vb.), Vestel , Microsoft ve Google gibi şirketler yer almaktadırlar. Bunun yanında yerel mühendislik ofislerinde veya şirketlerinde de çalışmak mümkündür.

TOBB ETÜ ÖĞRENCİLERİ STAJ YAPARKEN ÜCRET ALIYOR MU?
TOBB Üniversitesinde okuyan öğrenciler şirketlerin belirlediği tutar kadar maaş almaktadırlar. Genellikle tüm şirketler özellikle özel şirketler TOBB ETÜ stajyerlerine okulla yaptıkları anlaşma üzerine maaş vermektedir. Kamu şirketlerinde staj yapan öğrenciler de çalıştıkları şirketlerin insiyatifi dahilinde maaş alabilmektedir fakat bu oran yüksek değildir. Yani TOBB ETÜ’ de staj yapan öğrencilerin %80-%90 özellikle mühendislik bölümü okuyan öğrencilerin %95 ‘i stajlarını bir ücret karşılığında yaparlar. Burada ücret vermede ki husus ise TOBB ETÜ ORTAK EĞİTİM sistemine göre öğrenciler diğer üniversitelerin stajlarında ki gibi stajyer olarak değil bir çalışan olarak tanımlanırlar. Genellikle mühendislik öğrencileri kendilerini stajları başladıklarında yeni bir projede veya yapılmakta olan bir projede bulurlar. Öğrenciler şirketler tarafından farazi işlerde değil gerçekten kendilerine ve şirkete bir şeyler katabileceklerİ işlerde çalıştırırlar.

TOBB ETÜ ORTAK EĞİTİM SİSTEMİ ARTILARI VE EKSİLERİ:
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi diğer okullardan farklı olarak üç dönem boyunca eğitim ve öğretim vermektedir. Öğrencilerin lisans eğitimlerini tamamlarken bu dönemlerden üç tanesinde staj yapma zorunluğu vardır. Fakat bu stajlar okulla beraber yürümekte olduğu için ekstra bir sene sürmemektedir. Yani TOBB ETÜ öğrencisi diğer üniversitelerle aynı zamanda mezun vermektedir. Ortak eğitim yani üç dönem staj, iş başvurularında TOBB ETÜ öğrencisini tecrübeli olduğu için bir adım öne taşımaktadır. Bu yüzden şirketler tarafından desteklenen ve diğer okullarda da olmasını istedikleri bir sistemdir. Bu sebeplerle özellikle Mühendislik öğrencileri tarafından TOBB ETÜ ‘de okumak büyük fırsattır. Bu sistemin eksilerinden bahsetmek gerekirse diğer okullarda iki uzun dönemde bitirilen dersler bu okulda iki kısa döneme sığdırılmaya çalışılır. Öğrenciler bu yüzden okul dönemlerinde vize, proje, final ve ödevler git gelinden dolayı çok meşgul olurlar. Ama derslerine günü gününe takip eden bir öğrenci, öğrenci tabiriyle biraz sıkışsa dahi derslerinden başarılı olacaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim