Haberler

.TR Domain Nedir? .TR Uzantılı Domain Nasıl Alınır?

İşletmenizi en iyi şekilde temsil edecek bir alan adı seçmek oldukça zor olabilir. Ticari markalar, markalaşma ve tüketici algıları dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Hatırlanması zor, çok uzun veya farklı karakterlere sahip alan adları, hedef kitleniz tarafından iyi tanınmanızı zorlaştırır. Ayrıca, alan adının şirketiniz için doğru imajı taşıdığından da emin olmanız gerekir. Bu noktada .tr uzantılı alan adı size yardımcı olabilir.

İster Türkiye’de bir işletmeniz olsun ister sadece Türkiye’de yaşayanlarla iş yapıyor olun, işletmenizin gerçek ve yerel bir internet varlığına sahip olduğunu göstermek çok önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yolu .tr uzantılı bir alan adıdır.

Bu alan adı uzantısı, şirketinizi tüketicilere Türkiye’de yerleşik bir şirket olarak tanıtır. Şirketiniz aslında ABD veya Avustralya merkezli olsa bile, önemli olan tüketici algısıdır. İnsanlar yerel bir şirketle iş yaparken kendilerini daha rahat hissederler, özellikle de çevrimiçi ortamda…

.TR Domain Nedir?

.TR domain, Türkiye’nin ülkeye özgü domain uzantısıdır. COM.TR ve .NET.TR gibi 2. seviye bir alan adlarının aksine .TR, 1. seviyedir ve 14 Eylül 2023 itibari ile kayda açılmıştır.

Bu alan adları, Türkiye ile ilişkilendirilen web siteleri için kullanılır.

Örneğin, geçmişte sirketadi.com.tr gibi bir domain kaydınız olduğunu varsayalım. 2023 itibari ile artık sirketadi.tr adresini de alabilmeniz mümkün olacaktır. .COM.TR adresinin sizin üzerinize kayıtlı olması, .TR uzantısı kaydında size öncelik verilmesini sağlayacaktır.

2023 itibari ile kayıt gerekliliklerini karşılamanız şartıyla, .tr uzantısı kayda açılacaktır. Şu an sadece ön sipariş ile kayıt yaptırmanız mümkündür.

.TR Uzantılı Domain’in Avantajları Nelerdir?

.TR uzantılı domainlerin avantajları aşağıdakileri içerir:

  1. Kısa ve Hızlıdır

.TR uzantılı domainler, .COM.TR alan adı uzantısına göre daha kısa ve hızlıdır. Web URL’leri daha kısa olduğu için insanlar kısa alan adlarını daha kolay hatırlar.

  1. Yerel İşaret

.TR alan adı uzantısı, işletmenizin Türkiye pazarına bağlılığını ve insanlara yerel bir işletme olduğunuzu gösterir. Bu, müşterileriniz arasında güven oluşturmanıza ve güvenilirlik sağlamanıza olanak tanır.

  1. SEO Avantajı

.TR uzantılı domain, arama motoru optimizasyonu (SEO) çabalarınızı artırarak site trafiğinizi yükseltmenize olanak tanır. Arama motorları, yerel uzantılara sahip web sitelerine öncelik verir, bu sayede Türkiye’deki potansiyel müşteriler, sizi daha kolay bulabilir.

  1. Uluslararası Tanınma

.TR uzantısı tıpkı Avustralya’nın .AU, Kanada’nın .CA, Almanya’nın .DE ülke kodlu uzantıları gibi dünya genelinde birçok ülkenin benzer alan adı sonlandırmalarına benzer şekilde, uluslararası tanınmayı artırabilir.

.TR ve .COM.TR Alan Adı Arasındaki Farklar

.TR uzantısı, Türkiye için yeni bir domain uzantısıdır ve daha kısa, hızlı ve geniş bir seçenek yelpazesi sunar.

.COM.TR uzantısı ise Türkiye için uzun süredir kullanılan bir 2. seviye alan adı uzantısıdır.

İkisi de Türkiye ile ilişkilendirilen web siteleri için uygundur, ancak .TR uzantısı daha fazla seçenek sunar.

Sonuç olarak, .TR uzantılı bir domain almak isterseniz, bir domain kayıt kuruluşu aracılığıyla ön sipariş vermeniz gerekir. Bu, Türkiye’deki işletmeniz için daha kısa ve hızlı bir domaini garanti altına almanın bir yoludur.

Bu noktada Atak Domain gibi güvenilir bir domain kayıt sağlayıcısını tercih edebilirsiniz. Atak Domain uygun maliyetli kayıt fiyatları, ücretsiz alan adı transferi ve kolay yönetim sunarak bu süreci sizin için oldukça kolay hale getirir.

.TR Uzantılı Domain Nasıl Alınır?

.TR uzantılı domain almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Ön Sipariş Verin

2023 sonuna kadar .TR uzantılı alan adlarınız sadece ön sipariş yoluyla kayıt edebilirsiniz. Bu noktada .TR domain uzantısını ön sipariş ile sunan Atak Domain üzerinden kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Alan Adı Seçimi

Hayalinizdeki .TR uzantılı alan adını seçin ve bu alan adını garanti altına almak için başvurunuzu yapın.

  1. Ödeme

Ön sipariş sırasında belirtilen ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu ücret, alan adınızın rezerve edilmesi için tahsil edilen bir ücrettir.

  1. Bekleme

Ön sipariş sürecini tamamladıktan sonra, .TR uzantılı domaininizin kayıt sürecini beklemelisiniz. Ön sipariş süreci sona erdikten sonra, alan adınızın durumu hakkında kayıt firmanız sizi bilgilendirecektir.

  1. İade Garantisi

Eğer ön sipariş oluşturduğunuzda, alan adı sizin adınıza kaydedilmezse, ödediğiniz ön sipariş ücreti genellikle size iade edilir.

Sonuç olarak .TR uzantılı alan adları için öncelik sırası bulunmaktadır, bu nedenle öncelikli başvuru dönemlerini ve sürelerini takip etmeniz önemlidir. Bu dönemlerde başvuruda bulunarak .TR uzantılı alan adınızı almak için daha iyi bir şansınız olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu