Türk-Alman Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4936

Türk-Alman Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Türk-Alman Üniversitesi “İki Ülke, İki Dil, Tek Üniversite” sloganıyla 2010 İstanbul Beykoz’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayalı olarak kurulan üniversitenin 2019 yılı itibariyle 24 lisans programı bulunmaktadır.

5 fakülte, 1 yüksekokul, 2 enstitüde eğitim veren üniversitenin eğitim dili Türkçe, Almanca ve İngilizcedir. Lisans programlarında dersler ağırlıklı olarak Almanca’dır. Türk-Alman Üniversitesi taban puanları güncel tablosuna bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Türk-Alman Üniversitesi & Ulaşım

Üniversite Beykoz ilçesindedir. Kadıköy-Beykoz hattı olan 15F sahil yolunu kullanmaktadır. 20 dakikada bir bu 15F’nin seferi olmasına karşın Avrupa yakasında oturan öğrencilerin önce Kavacık’a ardından otobüsle üniversiteye gelmesi gerek. Üniversiteden geçen 136 ve 136B numaralı iki ring bulunsa da güzergah uzun olduğu için 15 dakikalık yolu yarım saati aşan sürede gelmekte. Öğrenciler de maalesef çözüm olarak otostop çekmektedir. Öğrencilerin ulaşıma dair belirttikleri bu yönde. Yeni ulaşım hattı açılarak kısa sürede bu sorunun çözüme kavuşması beklenmektedir.

2019 yılı itibariyle İstanbul’da toplu taşıma öğrenci bileti ücreti 1,25 ₺ ve aktarma ücreti de 0,45-0,55 ₺ arası değişmektedir. Mavi kart olarak adlandırılan aylık kart ücreti ise 85 ₺’dir. (200 geçiş)

Türk-Alman Üniversitesi & Yemek

Türk-Alman Üniversitesi 2019 yemek ücreti 4,00 ₺’dir. Üniversite yemek ücretleri listesinde en pahalı üniversiteler arasında yer almakta. Öğrenciler üniversite içindeki kafe & restoranlardan da yemek yiyebilmektedir. Sözlük sitelerinde yazılana göre öğrenciler yemeklerden memnun değil.

Türk-Alman Üniversitesi & Barınma

Üniversitenin web sitesinde barınma kısmında şu ibare yer almaktadır. “Halihazırda TAÜ’ye ait öğrenci yurtları olmadığından, öğrencilerin barınma imkanlarını kendilerinin sağlaması gerekmektedir.”

KYK Yurdu
Üniversiteye en yakın Erkek KYK Yurdu Maltepe’de bulunmakta. Ulaşım yaklaşık 2 saat sürmektedir. Kız öğrenciler biraz daha şanslı; Anadolu Hisarı KYK Kız Yurdu yaklaşık yarım saatlik mesafededir. Yurtların inşaatına 2019 yılında başlanmıştır. Bu sebeple ilerleyen süreçte barınma sorununun ortadan kalkacağını düşünüyoruz.

Özel Yurtlar
Kız öğrenciler için Anadolu Hisarı ve Paşabahçe’de özel yurtlar bulunmakta. Ayrıca Medipol Üniversitesinin Kavacık’ta bulunan yurdunda da TAÜ öğrencileri ücretini vererek kalabilmektedir.
Erkek öğrenciler için Kavacık’ta birkaç özel ve vakıf yurdu bulunmaktadır. (Mihrabat ve İlim Yayma Cemiyeti Vakfına ait.)

Öğrenci evi
Üniversiteye en yakın köy olan Şahinkaya’da veya Beykoz, Anadolu Hisarı, Kavacık ve Paşabahçe’de ev kiralayabilir ya da apartta kalabilirsiniz.

Türk-Alman Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 1.377
İkinci öğretim 9
TOPLAM 1.386

Türk-Alman Üniversitesi Fakülteleri

 • Fen Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi

Türk-Alman Üniversitesi Logosu

Türk-Alman Üniversitesi Hazırlık Eğitimi

TAÜ’de kaliteli hazırlık eğitimi verilmektedir. Güz dönemi 2 vize, bahar dönemi 1 vize ve 1 final sınavı yapılmaktadır. Ayrıca yaklaşık iki haftada bir de quiz yapılmakta ve genel puanınıza eklenmektedir. Sene sonu puanınız 60’ın üzerindeyse geçiyorsunuz.

Hazırlık eğitimini başarıyla bitirip DSH’yi geçen öğrenciler Almanya’da 1 aylık burslu dil eğitimine yollanmaktadır. (100 kişiyle sınırlı) Yaz aylarında gönderilen öğrencilerin barınma, ulaşım, kurs ücreti ve harçlıkları üniversite tarafından sağlanmaktadır.

Ek olarak hazırlıkta aldığınız puan çerçevesinde Almanya’ya gidecek öğrenciler de belirlenmektedir. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerin seviyesi C1-B2 seviyesindedir.

Türk-Alman Üniversitesinde Okumak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

 • Eğitim dili genellikle Almanca olduğu için sıkıntı çekebilirsiniz. Bu yüzden “ben yapabilirim” diyorsanız tercih listenize ekleyin. Mezun olduktan sonra iyi derecede Almanca veya İngilizce’ye sahip olacağınız için daha kolay iş bulabilirsiniz.
 • Ulaşım ve barınmanın sorun olduğunu belirtmiştik. Bunu göze alarak gelin. Yeni kurulan bir üniversite olduğu için ilerleyen süreçte hem ulaşım hem de barınma sorununun çözüleceğini düşünmekteyiz.
 • Alman üniversite eğitim sisteminin uygulandığını söyleyebiliriz. Bu bakımdan eğitim kalitesi yeni kurulan devlet üniversitelerine göre çok daha iyi konumdadır.
 • Mercedes, BOSCH gibi şirketlerde staj yapma imkanınız bulunmaktadır.
 • Üniversitenin sosyal imkanları kısıtlıdır.
 • Özellikle hukuk ve mühendislik fakültesinde okuyan öğrencilerin eğitimden memnun olduğunu söylemek mümkün.
 • Akademisyenlerin %30’u Alman’dır. Bu yüzden yabancı dil noktasında iyi bir eğitim sizi beklemekte.
 • Korkunuz olmasın. Üniversiteye girişte Almanca bilme zorunluluğu yok. Almanca dil eğitimi üniversitede iyi veriliyor. Biraz gayret ederek yabancı dil sorununu çözebilirsiniz.

Türk-Alman Üniversitesi Özel (Vakıf) Üniversite mi?

Çok sık karşılaştığımız sorulardan birisi de bu. Türk-Alman Üniversitesi devlet üniversitesi statüsündedir. 

Türk-Alman Üniversitesi Tanıtım Yazısı

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim