Haberler

TYT Türkçe’de Yüksek Net Yapmanın 5 Altın Kuralı

Sayısal, sözel ve eşit ağırlık öğrencileri için ortak branş dersi olarak verilen, son dönemlerde öğrencilerin sınav sırasında en çok zaman ve puan kaybettiği Türkçe dersi sınavda yüksek puanları hedefleyen kişiler için oldukça önemlidir. Günümüzde Türkiye 1.’lerinin dahi belirlenmesinde ön planda olan bu ders çoğu öğrenci tarafından küçümsenmekte ve çalışmaya gerek duyulmamaktadır. Bu durum sonucunda özellikle son dönemlerde Türkiye geneli Türkçe netlerinde düşüş gözlenmekte ve insanların Türkçe’deki başarısızlığı diğer derslerine de etki etmektedir. Peki TYT sınavında Türkçe kısmını iyi yapabilmek için neler yapılmalı? İşte sizler için hazırladığımız Türkçe’de yüksek netler yapmanızı sağlayacak 5 altın kural;

“Hızlı okumak ve hafızada tutmak şart.” sloganında hareket etmek gerekiyor. ÖSYM’nin son dönemdeki sınavları incelendiğinde genellikle uzun ve anlaşılması zor paragraf soruları dikkat çekmekte ve öğrencilerin büyük bir kısmı bu soruları anlamakta çektiği güçlükten yakınmaktadır. Bu yüzden de uzun paragraflarda hızlı olmak ve soruyu tek seferde yapabilmek için kendimizi bu yönde geliştirmemiz gerekiyor. Peki bunu nasıl başarabiliriz;

  1. Her ay en az 2 tane klasik roman okuyun. Klasik romanlar anlatım dili bakımında paragraflarda yer alacak betimlemelere yakın olacaktır. Bu yüzden de sizlere bu tipte sözcükler için göz aşinalığı sağlayacak ve tek seferde konu bütünlüğünü kavrayabilmenizi sağlayacaktır.
  2. Hızlı okuma tekniklerini araştırın ve haftada 1 kez bu konuda pratik yapmaya özen gösterin. Okuma sürelerinizi kaydedin ve gelişiminizi sürekli arttırmaya çalışın. Bu konuda kitap, makale ve videolardan destek alın.
  3. Günlük Türkçe denemeleri çözün. Bunun için farklı kaynaklardan Türkçe denemeleri edinin. Birkaç farklı kaynağınızın olması önemlidir, çünkü farklı tipte sorulara yoğunlaşmak ve karşınıza tek tipte sistematikler çıkması sizleri köreltir. Daha önce bahsettiğimiz 2 maddeyi uyguladığınızda zaten bu denemelerde de yüksek başarılar elde edeceksiniz.
  4. Denemelerdeki başarılara kesinlikle aldanmayın. Şu anda piyasada ÖSYM’nin tarzına yakın paragraf sorusu hazırlayan çok az yayın var. Bu yüzden de denemelerdeki başarıları sınavda birçok öğrenci elde edemiyor ve bu durumdan kaynaklı olarak çok sayıda öğrenci mezuna bırakabiliyor. Denemelerdeki hatalarınızı ve süre kayıtlarınızı tutun fakat denemelerde yaptığınız yüksek netler ile asla rehavete kapılmayın.
  5. Denemeleri kendinizi zorlayacak süre zarflarında çözmeye çalışın. Örneğin 40 Türkçe sorusunu 25 dakikada çözmeye çalışın. Bu süreyi bazı zamanlarda daha da fazla daraltın. Bu yöntem sayesinde bir süre sonra hem hızlı okumaya başlayacak hem de beyninizi rehavete kapatarak hızlıca anlamaya başlatacaksınız. İlk süreçlerde çok fazla yanlış yapabilirsiniz fakat yılmayıp bu tekniği sürekli deneyin.

Yukarıda belirttiğimiz 5 altın kuralı tam anlamıyla uyguladıktan sonra Türkçe sizin için hem stres olmaktan çıkacak hem de bu etkiyi diğer derslerinizde de avantaj olarak kullanabileceksiniz. Birçok soruyu çözerken hızlı yorumlama ve kolaylıkla kavrama kabiliyeti kazanmış olacak ve netlerinizdeki genel artışı sınava girmeden hissedeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds