TYT’nin YKS’ye Etkisi

0
7285

Eski sisteme kıyasladığımız zaman Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT), YKS puanınıza etkisinin  sayısal anlamda olmasa da psikolojik anlamda daha fazla olduğunu görmekteyiz. 2018 yılında ilk kez yeni sisteme göre sınava giren adaylar TYT’nin en az AYT kadar önemli olduğunu gördü. Zira AYT sınavında birçok konu sınav müfredatından çıkarıldı. Kolay soruları herkes yaparken zor soruları yapan aday sayısı da çok azdı. Bu yüzden sınavın belirleyicisinin TYT olduğunu söyleyebiliriz.

TYT Testlerinin Ağırlıkları (Soru katsayıları)

Puan Türü Türkçe Matematik Sosyal Bilimler Fen Bilimleri
TYT %33 %33 %17 %17

Üniversiteye giriş sınavının ilk ayağı olan Temel Yeterlilik Testi 40 matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere 120 sorudan oluşmaktadır. Kağıt üstünde TYT’nin YKS puanınıza etkisi %40 olarak görünse de AYT sınava psikolojik olarak daha rahat girmek için alan yeterlilik testinden daha önemli olduğunu düşünüyorum.

TYT & AYT’nin YKS Puanına Etkisi

TYT AYT
%40 %60

İki aşamalı sınavlarda öğrencilerde her zaman şu psikoloji olmuştur: “İlk sınav kötü geçerse ikincisinin bir önemi yok.” Gerçekten de TYT sınavınız çok kötü geçerse istediğiniz bölümü kazanma olasılığınız çok düşük. Daha önce tekrarladığımız gibi AYT’de kolay soruları herkes yaparken zor soruları yapan kişi sayısı çok az. Zor soruları yapan dilime girseniz daha TYT netlerinizin kötü gelmesi YKS puanınızı artırmak yerine dengeleyecektir.

Üstelik Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) yer alan konuların AYT’ye göre nispeten daha kolay olması sizleri rehavete düşürmekte. “Nasıl olsa yaparım” mantığıyla hareket ettiğiniz için daha az çalışacak, daha az soru çözecek, daha az soru tipiyle karşılaşacaksınız. Yapmanız gereken TYT konularını hızlı bir şekilde bitirdikten sonra zorlandığınız konuların üzerinde durmak ve ardından her gün tüm TYT derslerinden en az 1 test çözmeniz gerekmektedir.

TYT’nin en önemli dersi nedir? diye sorarsanız kesinlikle Türkçe cevabını verebilirim. Sınavda en fazla sorunun yer aldığı paragraf soruları çözmenin aşırı sıkıcı olması yüzünden en az soru çözülen ders Türkçe. Bu yüzden tyt puan hesaplama sitesinden puanınızı hesaplarken 30 üstü hesaplayıp sınavda daha az net yapıyorsunuz. Nedeni çok basit; süreniz yetmiyor.

Unutmayın Türkçe sorularını yavaş çözerseniz matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri sorularına daha az vakit ayırmanız gerekmekte. Bu da tüm sınavınızı olumsuz etkilemektedir. Günde 20 paragraf testi iyi bir üniversite & bölümün kapısını aralar.

Başarılar dilerim.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim