Haberler

Üniversite Başvurularında Yeni Dönem

Üniversite Başvurularında Yeni Dönem

ÖSYM, üniversiteye giriş başvurularında öğrencilerin mağdur olmaması için yeniliğe gitti! 

2015-2016 eğitim-öğretim yılında ilk defa uygulanacak sistemle, sınava girecek adaylar önce başvuru yapacak daha sonra sınav ücretini yatıracak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi sürecinde her sene ücreti yatırıp başvuru yapmayan binlerce aday bulunmaktaydı. Tüm uyarılara rağmen sayıları onbinleri bulan adaylar, başvuruyu tamamlamadıkları için mağdur oluyordu.

ÖSYM bu mağduriyetin önüne geçmek için bu yıl YGS ve LYS sınavlarında başvuru sürecinde yeni bir sistem uygulayacak. ÖSYM’nin dağıttığı aday el rehberine göre adaylar 5-19 Ocak tarihleri arasında başvuracağı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı için başvuru merkezlerine giderek bilgileri ve sınava girmek istedikleri yeri bildirerek ardından başvuru ücretini 5-20 Ocak tarihleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da odeme.osym.gov.tr adresinden online olarak yapabilecekler.

YGS’ye başvuru yaptığı halde belirtilen süre içinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları ücreti ödemedikleri için işleme alınmayacak. Adayların, mağdur olmamaları için başvuru işlemlerini tamamlandıktan sonra Aday İşlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol etmesi gerekiyor.

15 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan YGS sınav ücreti 40 TL olarak belirlendi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu