Haberler

Üniversite Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Üniversite eğitim kredisi veren bankalar, her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da nakit desteğe fazlasıyla ihtiyaç duyulan günümüz hayat şartlarında, bir umut olmuştur. Eskiden nakit ihtiyacı için eş dost kullanılırdı ancak günümüzde uygun faizleri olan bankalara tercih nedeni halindedir. Nakit destek, işyeri açmak, ev almak ya da yatırım yapmak gibi nedenlerle alındığı gibi, üniversitede okuyacak gençlerimiz içinde eğitim dönemi masraflarını karşılamak adına gereklidir. Sadece eğitim masrafları için değil bir projesi olan genç beyinlere de bu konularda destek verilebilmektedir. Normal vatandaş kredilerinde olduğu gibi üniversite eğitim kredisi veren bankalar da, şartları ve kriterleri ile birbirinden farklılaşmaktadır.

Üniversite Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Günümüzde eskiye göre üniversite eğitimi için öğrenciler çok daha fazla maddi desteğe ihtiyaç duymaktadır. Birçok bankada bu desteği üniversite öğrencilerine verebilmek amacıyla, eğitim kredisi adı altında bir ihtiyaç kredi vermektedir. Bu destek öğrencinin kendisine yada velisi olan kişiye verilen özel bir ihtiyaç kredisidir diyebiliriz. Çünkü normal vatandaş ihtiyaç kredisine göre farklılıkları mevcuttur. Birçok banka 36 aylık süreyi bulan vadelerde eğitim kredisini, veli yada öğrencinin kendisine eğitim kayıt belgesi ve faturasını göstermek kaydıyla verebilmektedir. Öğrenciler, bu kredi de normal vatandaşa göre gelir belgesine sahip olmadıkları için farklı değerlendirilir. Üniversite eğitim kredisi nasıl alınır sorusunun cevabının  ilk kriteri öğrencinin kredi notu olarak risksiz olmasıdır. Ardından da eğitim kayıt belgesini vermeleri gerekmektedir. Buna karşılık olarak başvurulan bankanın şartlarına göre desteklerini alabilirler.

Üniversite Eğitim Kredisi Başvuru Belgeleri ve Şartları Nelerdir?

Üniversite eğitim kredisi veren bankalar için öncelikle 18 yaşı doldurmuş olmak şartı aranmaktadır. Nüfus cüzdan fotokopisi, gelir belgesi (velisi ya da çalışıyorsa öğrencinin maaş bordrosu), üniversite kayıt belgesi ve eğitim ücretinin faturası üniversite eğitim kredisi için gerekli belgeler olarak sıralanabilir. Bu belgelere sahip olanlar, bankaların verdikleri kredilerini, oranlarını ve şartlarını inceleyip uygun buldukları bankaya başvurabilirler.

Üniversite Eğitim Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Üniversite eğitim kredisi veren bankalar listesi güncel oranlarıyla beraber şu şekildedir;

  • Halkbank (%1.63 / %1.68)
  • Denizbank (%2.54)
  • Yapı Kredi (Test Kampanyası)
  • İş Bankası (%3.10)
  • Ziraat Bankası (%1.94)
  • Ziraat Katılım (%1.75)
  • Kuveyt Türk (%1.96)
  • Albaraka Türk (%1.62)

Öğrenci kredi başvuruları kesinlikle olumlu olur diye düşünülmemelidir. Şartlara göre bankaya göre birçok etken başvuru sonucunu etkilemektedir. BDDK düzenlemesi ile güncel üniversite eğitim kredisi; 50 Bin TL’ye kadar 36 ay, 50 Bin TL ve üzeri ise de 24 ay vadeye kadar verilmektedir. Öğrenciye faizsiz kredi veren banka var mıdır diye düşünülürse cevap maalesef yoktur. 2022 yılı için Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile; lisans öğrencileri için 850 TL, yüksek lisans öğrencileri için 1.700 TL ve doktora öğrencileri için de 2.550 TL‘ye çıkarılacağını açıklamıştır.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu