Üniversite Öğrencileri Tarafından Oynanan Popüler Oyunlar

0
4449

Bazı üniversite öğrencileri akşam okulları bittiğinde veya vize, finalleri geçtiğinde nefes alıp gezmek isterler. Bazıları ise bilgisayar oyunlarına ilgi duyarlar. Bu yazımızda üniversite öğrencileri tarafından popüler bulunan oyunları ele almaya çalışacağız.

Gün geçmesin ki yeni bir oyun ortaya çıkmasın. Özellikle son yıllarda online olarak oynanan oyunlar büyük popülerlik göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin büyük çoğunluğu ise boş vakitlerini bilgisayar oyunlarıyla geçirmeyi sevmektedirler. Bu oyunlar genel olarak online olarak gerçekleştirilen grupların veya bireylerin rekabet ettiği oyunlardır. Bu oyunlara örnek ise League of Legends, Dota2 ve son zamanların en popüler oyunlarından PUBG.

PUBG NEDEN BU KADAR POPÜLER OLDU?

Özellikle üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen PUBG oyunu 21 Aralık 2016’da BlueHole firması tarafından Steam’de erken erişime açılmıştır. Bu oyun özellikle biraz da ücretli olması sebebiyle üniversite öğrencileri arasında hızla yayılmaya başlamıştır. Diğer bir deyişle aslında piyasada ki kaliteli Battle Royale tarzı oyun açığını sürekli çalışan ekibiyle kapatmış durumda. Ayrıca üniversite öğrencileri genellikle arkadaş ortamlarında grup olarak bu oyunu oynadıkları için ve oyunda inanılmaz bir rekabet olduğu için popülerliğini hızla devam ettirmektedir. 2018 yılının başlarında erken erişim aşamasından çıkıp tam sürüme geçtiğinde ise firma tarafından yapılan açıklamaya göre dünya çapında 30 milyon satan oyun büyük dikkat çekti. Türkiye’de ise tam olarak altı yüz bin (600.000) genç bu oyunu oynamakta. Oyundan biraz bahsetmek gerekirse siz veya grubunuz 100 online oyuncuyla beraber bir uçak tarafından adaya atılıyorsunuz. Zaman geçtikçe adada zamanla daralan güvenli bölgeler oluyor. Sizde bu güvenli alanın dışında yani gazın içinde kalmadan ve kendinizi geliştirerek (silah, cephane vb. toplayarak) hayatta kalan son insan veya son grup olmaya çalışıyorsunuz. Özellikle konu ve oynanış olarak en çok ilgiyi çeken bir oyun PUBG.

LEAGUE OF LEGENDS POPÜLERLİĞİNİ YİTİRDİ Mİ?

Türkiye’de ve Dünyada öğrenciler tarafından son 5-6 yıldır en çok oynanan oyunlardan biri de şüphesiz League of Legends kısaca LOL oyunudur. Son zamanlarda oyun severler, yayıncılar tarafından çok da oynanmayan League of Legends strateji oyunu yaş kitlesini biraz aşağı çekmiştir. Üniversite öğrencileri tarafından PUBG kadar oynanmayan League of Legends oyunu hala Türkiye ‘de günde üç milyondan fazla oynanmaktadır. Tabi bu rakamı yakalamasında ki en büyük etmen ise oyunun ücretsiz olmasıdır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim