Üniversite Tercihi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
3265

Üniversite tercihleri her öğrenci için içinden çıkılamaz bir durum. Öncelikle sınav dönemini atlattınız. Üzerinizde bir rahatlama var. İyi kötü bir sonuç aldınız ve ona göre tercih yapmanız gerekmekte. Hangi üniversite, hangi bölüm? Bu sorular tercih dönemindeyken başınızın etini yiyen sorular. Ama geleceğinizi çok yakından ilgilendiren bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmekte. Tabi ki vereceğimiz tavsiyelerden önce şunu aklınızdan çıkarmayın. Hayatta hiçbir şey sizin beden ve ruh sağlınızdan önemli değil. Ne olursa olsun sizler ülkemizin her alanda ihtiyaç duyduğu güzel gençlersiniz. Gelin şimdi size bu konu hakkında biraz tavsiye niteliğinde önerilerde bulunalım.

Tercih Yaparken Puan Değil Sıralama

Sonucunuz açıklandı. Tercih için tercih kitapçıklarını karıştırıyorsunuz. Geçen senelerde bu bölüm kaç puanla almış sorusu sizin için yanlış olandır. Çünkü genel olarak puanlar değiştiği için sıralamalar size daha çok yardımcı olacaktır. Bir üniversite geçen sene sıralama olarak taban ve tavan ne aldıysa bu sene de senaryo genel olarak çok farklı olmayacaktır.

Tercih Sıralarınıza Dikkat Edin

İstemediğiniz bir bölümü veya okulu nasıl olsa gelmez diye tercih listesine eklemeyin. Genel anlamda mantıklı seçimler yaptığınız takdirde yerleşmenizde problem olmaz ama biz yine de söyleyelim. Ölü tercih yapmayın. Sıralamanız 25 bin diyelim. İlk sıraya geçen sene 27 binden alan bir bölüm yazıyorsunuz. İkinci sıraya ise 22 binden daha güzel bir okul ve bölümü tercih ediyorsunuz. Bu ölü tercihtir. Çünkü çok yüksek ihtimalle ilk tercihlere bakılırken siz yerleşmiş olacaksınız. Aynı şekilde sizin sıralamanızda olan biri de ilk tercihine 22 binlik bir okul yazdığı için ilk olarak o tercih edilecek ve size ikinci tercihlerde kontenjan kalmayacaktır.

Üniversite Reklamı Yapan Tercih Programlarını Takip Etmeyin

Televizyonda üniversite tercih zamanı geldiğinde binlerce program türer. İzleyeceğiniz programları iyi seçin. Üniversite reklamları yer alan programları es geçin. Çünkü sizi yanıltabilirler. Aklınızda olmayan kötü bir okulu size iyi bir okul olarak gösterebilirler. Bu tarz programlardan kaçınıp sadece size güzel bilgiler veren ve öğrenci fikirlerine önem veren programlar izleyin.

İlerde Hangi Mesleği Yapacağım?

Bu soruyu kendinize yöneltin. Bu sorunun cevabına göre ise tercihlerinizi sıralayın. Sırf daha çok para kazanacağınızı düşündüğünüz bir mesleği seçmeyin. Çünkü işinizi severek yaptığınız takdirde hangi bölüm olursa olsun daha fazla para kazanacaksınız. Hem de sevdiğiniz işi yaptığınızdan dolayı her zaman hayatınız boyunca mutlu olacaksınız. Nasıl bir hayat hayal ediyorsanız edin, unutmayın ki üniversite ve bölüm tercihi ileriki hayatınızda günde en az 8 saat yaptığınız işi belli edecektir. Size keyif veren alanlara yönelin. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek adımlar atacağınız bu süreçte sakin olun ve içinizden nasıl geliyorsa öyle tercihler yapın. Umarım hepiniz iyi üniversitelerin iyi bölümlerinde başarılı bir lisans hayatı geçirirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim