Sağlık

Attığınız İlaçlara Dikkat Edin!

Üniversiteyi evlerinden uzakta okuyan öğrenciler çoğu zaman sağlıktan uzak bir şekilde yaşıyor. Düzensiz beslenme, hastalıktan geç kurtulma, yorgunluk, uykusuzluk öğrencilerin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ailesinden uzakta yaşayanlar iyi bilir: Hasta olduğunda yapılan sıcak tarhana ya da ilaç küpürlerini ezbere bilen babaların ilaç tavsiyeleri sizi çabucak ayağa kaldırır.

Öğrenciler üşengeç oldukları için hasta olduklarında dahi sıcak yemek yapmak yerine tost, yumurta, patates gibi hızlı yapılacak yiyeceklere yöneliyor. Ben de öğrenci evinde kalıyorum. En son sulu yemeği ne zaman yaptığımı hatırlamıyorum örneğin. Daha çok patates, yumurta, tost, peynir, zeytin tarzı atıştırmalıklarla öğünleri geçiştiriyoruz. Hal böyle olunca soğuklarla birlikte dirençsiz vücut hastalığa davetiye çıkartıyor.

Aslında buraya kadar anlattıklarım kısa vadede sağlığınızı bozmayacak şeyler. Örneğin kızartma tarzı yiyecekler kanser yapıyormuş. Ancak tık alma kaygısı dışında bunları dillendiren yok. Yazıda asıl anlatmak istediğim şu: KENDİNİZİ TANIYIN!

Nasıl ortamlarda uyuyabilirim, migrenim varsa ne iyi gelir, alerjim var mı, yorgun olduğumda ne iyi gelir …
Baş ağrısı olanlar iyi bilir. Ses, ışık, kötü koku, yağlı yiyecekler, aşırı stres baş ağrısını iyice tetikler. Alerjisi olanlar mevsim geçişlerinde; özellikle de bahara yakın çok fazla dışarı çıkmamalılar. Çıksalar da ağaçların çok olduğu yerlerden geçmemeye gayret etmeliler. Yorgun olduğunuzda yapmanız gereken tek şey uyumak olsun. Enerji içecekleri, ilaçlar inanın hiçbir işe yaramıyor. Kendimizi kandırıyoruz sadece.

Evet kendinizi tanıyın ki hayatta kalmayı başarabilesiniz. Geçtiğimiz günlerde Çankırı Karatekin Üniversitesinde okuyan 25 yaşındaki Derya yanlış antibiyotik içince fenalaştı ve 5.günün sonunda beyin ölümü gerçekleşti. Ölüm sebebi antibiyotiğin içerisinde bulunan penisilin. Penisiline olan alerji genç bir kızı ölüme götürüyor. İşte bu yüzden olabildiğince sağlığınıza dikkat edin.

Bol bol meyve yiyin, pazara çıkın balık alın, mandalina alın. En yakın marketten kutu kutu meyve suları almak yerine portakal alıp evde sıkın. Hem daha ucuz hem de daha faydalı.

Kendinize dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds