Üniversitede Nasıl Para Kazanılır

0
3450

Üniversitede Nasıl Para Kazanılır?

Üniversite, özellikle şehir dışında okuyan öğrenciler için yeni bir hayat demektir. Kira ve fatura ücretleri, yemek yapma, bulaşık yıkama gibi bir çok sorunla karşılaşacak ve bu sorunların üstesinden gelmek için hayatınızı düzene sokmanız gerekmektedir. Üniversite yaşamında şüphesiz en büyük sorun paradır. Peki bu sorunu çözmek için ne yapabilirsiniz?

* Öncelikle para kazanmayı değil, gereksiz yere para harcamamayı öğrenmelisiniz. Şöyle ki ortalama oğle yemeği fiyatı 5-6 TL’dir. Okulda ise yemek fiyatları ortalama 1 TL’dir. Sürekli okulda yemek yediğinizde aylık 100 TL’den fazla para cebinizde kalır.

* Evde yemek yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. 3 öğün dışardan yemek yemeniz cebinizi fazlasıyla yakacaktır.

* Para kazanma kısmına geçecek olursak;
İlk olarak burs başvurusu yapın. Burs çıkmazsa eğer geri ödemeli kredi her öğrenciye çıkmaktadır. Çok ihtiyacınız varsa öncelikle bu işlemleri yapmanızı öneririm.

* Üniversite, öğrencilere kısmi zamanlı çalışma imkanı sunmaktadır. Kütüphane, öğrenci işleri vb. yerlerde günlük 2 saat çalışacak şekilde çalışabilirsiniz.

* Üniversitede derslerde genellikle devam zorunluluğu yoktur. Bunun için yarı ya da tam zamanlı işlerde de çalışabilirsiniz. Bunun için kariyer.net sitesinden başvuru yapabilir ya da çalışmak istediğiniz mağaza, kafe vs. işletmelerle konuşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir noktayı da atlamamak gerek. Sigortalı bir işe girdiğiniz zaman bursunuz yüksek ihtimalle kesiliyor.

* İnternetten yapabileceğiniz işleri araştırın. Örneğin, herhangi bir konuda uzmansanız o konu hakkında makale yazıp iyi bir fiyata makalenizi satabilirsiniz.

Anketörlük işlerinden ise uzak durmanızı tavsiye ediyorum. 1 anket için 20 TL ödeyeceğini söyleyen anket şirketleri genellikle anketörleri mağdur durumda bırakmaktadır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim