Haberler

Üniversiteler Açılacak mı?

208 üniversiteden yüz binlerce öğrencinin en çok merak ettiği konu 2020-2021 eğitim öğretim yılında üniversitelerin açılıp açılmayacağı. Bildiğiniz gibi 2020 yılı bahar dönemi tüm üniversitelerde online eğitimle devam etti. Birçok üniversitenin online eğitim altyapısının olmayışı, sınavlarda yaşanan aksaklıklar ve kopya gibi sebeplerle bahar döneminin verimli geçtiğini söylemek güç.

Üniversiteliler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Twitter’da bir grup öğrenci #üniversiteleraçılsın etiketini bir grup öğrenci de #üniversiteleraçılmasın etiketini Türkiye gündemine taşımaya çalıştı. #önlemleralınsınüniversiteleraçılsın etiketi bize göre bu konuda tüm öğrencilerin isteğine cevap veriyor.

Üniversiteler açılacak mı?

  • Üniversitelerin tamamına yakını yüz yüze eğitim için 2020-2021 eğitim yılı için akademik takvimi yayınladı.
  • Bazı üniversiteler ise hem yüz yüze hem de online eğitim için farklı akademik takvim yayınladı.
  • YÖK’ten üniversitelerin açılmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
  • Milli Eğitim Bakanı ise gerekli önlemlerin alınıp okulların açılacağını açıkladı.

Devletin bir neslin online eğitimle heba edeceğini düşünmüyoruz. Bunun yanında öğrencilerin ülke ekonomisine katkısı da göz ardı edilemez. Bu sebeplerden dolayı üniversitelerin açılacağını düşünüyoruz. Ancak ortaöğretimde olduğu gibi üniversitelerde de hibrit sistemi uygulanabilir.

Hibrit sistemi, yüz yüze eğitimle birlikte alternatif eğitimin harmanlandığı bir eğitim modelidir. Üniversitelerde uygulamalı ve teknik bilgi içermeyen bazı derslerin (örneğin Bilgisayar-enformatik, tarih, Türk dili vb.) online; bölümün ana derslerininse yüz yüze yapılacağını tahmin etmekteyiz.

Sorunun net bir cevabı olmadığı için Yüksek Öğretim Kurulundan resmî bir açıklama gelmesini bekleyeceğiz. Bu açıklamanın kısa sürede gelmesini beklemiyoruz. Üniversitelerin normal akademik takvimlerine göre derslerin başlamasına 1 aydan fazla bir süre var. Virüsün yayılma hızının azalıp artmasına göre bu bir aylık süreçteki veriler YÖK’ün açıklamasını şekillendirecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds