Haberler

Üniversiteler Olaylarla Başladı


Üniversiteler Olaylarla Açıldı

2014-2015 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte üniversitelerde siyasi sebeplerden dolayı kavgalar kaldığı yerden devam ediyor. 1 haftalık süreçte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitelerinde öğrenci olayları yüzünden bir çok öğrenci yaralandı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde sol gruplu öğrenciler ile ülkücü öğrenciler arasında çıkan arbedede 6 öğrenci yaralanmıştı. Hemen arkasından Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde de öğrenciler arasında stand açma gerginliği yaşandı. Gerginliğin kavgaya dönüşmesiyle bir çok öğrenci yaralandı. Bugün de İstanbul Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi önünde Kobane’ye saldırıda bulunan IŞID örgütüyle ilgili bildiri dağıtan sol grup ile bildirilerin kaldırılmasını isteyen bir grup arasında kavga çıktı.

Öğrenci Olaylarının sebebi ne?

81 ilimizdeki üniversitelerin tamamına yakınında üniversite öğrencileri arasında siyasi örgütlenmeler mevcut. Ülkücüler, Alperenler, fraksiyonlara ayrılmış bir çok sol örgütün yanında PKK yanlısı oluşumlar üniversitelerde güç gösterisi amacıyla bir çok etkinlik düzenlemektedir. Bununla birlikte islami örgütler de üniversitelerde söz sahibi olmak istemektedir.

Siyasi oluşumlar arasındaki bu karmaşa kimi zaman bildiri yüzünden kimi zaman üniversite öğrenci konseyi yüzünden kimi zaman da öğrenci topluluklarına hakim olma isteği yüzünden çıkmaktadır. Özellikle Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Marmara ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde her yıl siyasi sebeplerden dolayı öğrenciler birbirine girmektedir.

1980 öncesi üniversitelerini hatırlatan benzer oluşumlara 1984 yılında kurulan PKK’nın gençlik yapılanmaları ve müslüman gençlik tarzı oluşumlar da eklenince üniversiteler eğitim yuvası olmaktan çıkmaktadır. Hemen her olaydan sonra üniversitelerin tatil edilmesi, üniversite binalarının zarar görmesiyle birlikte eğitim de sekteye uğramaktadır.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye