Haberler

Üniversitelerde Kobani Gerginliği!


Üniversitelerde Kobani Gerginliği!

Kobani’ye destek eylemleri nedeniyle başlayan sokak gösterilerinde ölü sayısı 24’e ulaşırken üniversitelerden de olay haberleri gelmeye başladı. Daha önce Batman, Hakkari, Dicle ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde olayların çıkma ihtimaline karşı eğitime 1 günlüğüne ara verilmişti.

Bugün de ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi’nde Kobani’ye destek yürüyüşü esnasında olaylar çıktı. ODTÜ’de yüzleri maskeli bir grup öğrenci AKP Genel Merkezine yürümek isteyince gruba çevik kuvvet müdahale etti. Polis yetkilileri gruba sık sık uyarı anonsu yaptı. Polis yetkilisi; “ODTÜ A1 kapısında kanunsuz eylem yapan gruba sesleniyorum. Lütfen bulundugunuz okulun adına yaraşır öğrenci olmaya davet ediyorum sizi. Kanunsuz eyleminize son verin. Vatandaşlarımıza zarar vermeyin. Attığınız taşlar ve molotoflardan dolayı vatandaşlarımız ve basın mensuplarımız zarar görüyor. Bu güzide üniversitemizin adına yaraşır bir şekilde hareket edelim. Sizi daha uygun davranmaya davet ediyorum. Lütfen bu eyleminize son verin” şeklinde uyarı yaptı.

İstanbul Üniversitesi ise 10 günde 3. kez karıştı. Daha önce Kobani’ye destek için bildiri dağıtan gruba yüzleri maskeli bir başka grup saldırmıştı. Bugün de benzer bir olay yaşandı. IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etmek isteyen bir grup öğrenci Fen Edebiyat fakültesi önünde toplandı. Bu sırada karşıt görüşlü öğrencilerle grup arasında kavga çıktı. Üniversite yönetiminin talebi üzerine içeriye giren çevik kuvvet polisleri kavgayı ayırırken, her iki taraftan da çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Ankara Üniversitesi Cebeci yerleşkesinde toplanan bir grup protesto için Cemal Gürsel Caddesi’ni trafiğe kapatırken, polis ekipleri, gruba tazyikli su ile müdahale etti. Polise taşlarla karşılık veren öğrenciler ardından yerleşke içerisine kaçarken, çevik kuvvet polisleri de peşlerinden yerleşkeye girdi. Aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu