Haberler

Üniversitelerin Pedagojik Formasyon Kontenjanları

Yüksek Öğretim Kurumu 12 Kasım 2015 tarihinde Üniversitelerin Pedagojik Formasyon Kontenjanlarını açıkladı. Bu haber en çok Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerini ilgilendiriyor. Çünkü YÖK, atanamayan öğretmen sayısının artmaması için bu yıl daha az formasyon öğrencisi alacak.

89 farklı alanda öğretmen ataması yapan Milli Eğitim Bakanlığı, 400.000 atanamayan öğretmen sayısını göz önüne alarak yeni bir düzenlemeye gitti. İlk iş olarak eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programlarının kapatılacağını duyuran YÖK, bu sayının daha da artmasını önlemek için pedagojik formasyona da sınırlama getirdi.

Fen ve Edebiyat Fakültesinden mezun olan adaylar, ücret karşılığı üniversitelerde belli bir dönem eğitim alarak formasyon alıyordu. İş alanı çok dar olan Fen-Edebiyat Fakültesi mezunları da tek çare olarak öğretmenliği seçmekte bu da atanamayan öğretmen sayısını arttırmaktaydı.

YÖK’ün yeni düzenlemesiyle formasyon sayıları da düşürüldü. İşte 15.000 kişilik formasyon 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibarıyla aşağıdaki üniversitelerde verilecek;

Atatürk Üniversitesi 400
Dokuz Eylül Üniversitesi 350
Gazi Üniversitesi 350
Hacettepe Üniversitesi 350
İstanbul Üniversitesi 400
Marmara Üniversitesi 400
KTÜ 300

Tüm üniversitelerin formasyon kontenjanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu