Üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır?

0
3656

2018 üniversite tercih sonuçları açıklandı. Üniversiteye kayıtlar 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Bu süreçte öğrencilerin merak ettiği konuların başında üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır? sorusu gelmektedir. Üniversiteye internetten kaydın nasıl yapıldığını aşama aşama açıklayalım.

1.Aşama e-devlet şifresi alma
Üniversiteye e-kayıt yapmak için kesinlikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Peki e-devlet şifresi nasıl alınır? E-devlet şifresini iki şekilde alabilirsiniz. İlk yöntem en yakın kimlik veya pasaportunuz ile PTT şubesine gitmeniz. 1 TL karşılığında PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilirsiniz. İkinci yöntem ise internet bankacılığı yöntemidir. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris linkine girdikten sonra kullandığınız bankanın logosuna tıklayarak internet bankacılığına giriş yapıyorsunuz. Ardından müşteri numarası ve şifrenizi girdikten sonra çıkan ekranları takip ederek ücretsiz e-devlet şifresi alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

e-devlet şifresini unutanlar ise mecburen PTT şubesine giderek ücret karşılığı yeni bir e-devlet şifresi almak zorundadır. Sisteme ilk girişte telefon ve e-posta adreslerini girerseniz ŞİFREMİ UNUTTUM ( https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum) linkine tıklayarak güncel şifrenizin telefon veya e-posta adresine gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede PTT şubelerine gitmeniz gerekmeyecektir.

2.Aşama e-devlet kapısından üniversiteye kayıt işlemi yapma
https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit linkine tıkladıktan sonra giriş bilgilerini doldurup sisteme giriş yapın. “e-hizmetler” sekmesinden “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığına tıkladıktan sonra “Üniversite e-kayıt” seçeneğine tıklayarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Üniversite e-kayıt tarihleri 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu yüzden bu tarihler dışında e-kayıt sekmesi kapalı olacaktır. E-kayıt işlemini gerçekleştiren adaylara sistemde yer alan telefon numaralarına kayıt işleminin gerçekleştiğine dair mesaj gelecektir.

3.Aşama e-kayıt yaptırmayan adaylar için
Bu aşama e-devlet sistemi ile üniversiteye e-kayıt yaptıran adayları ilgilendirmemektedir. Zorunlu sebeplerle veya isteğe bağlı olarak da internetten kaydını yaptırmayan adaylar 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında kazandığı üniversitenin yerleşkesine giderek kaydını yaptırabilir. unibilgi.net olarak üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bu süreçte üniversitenizin internet sitesini sık sık ziyaret ederek kayıt kılavuzu dosyasını incelemeniz faydanıza olacaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim