Haberler

Üniversiteye Kayıtlar Ağustos Ayında Yapılacak

Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için zulüm bir süreç haline gelen üniversiteye kayıt işlemleri bundan sonra ağustos ayında yapılacak. Önceki senelerde eylül ayının ilk haftası yapılan kayıtlar bir çok sorunlara sebep oluyordu. Bu sorunlarıysa en çok ek yerleştirme ile üniversiteye gelen öğrenciler çekmekteydi. Ek yerleştirmeler ekim ayında açıklanmaktaydı. Ek yerleştirme ile üniversiteye gelen öğrenci daha barınma sorununu halletmeden vizeler gelmekteydi.

YÖK, öğrencilerin sıkıntılarını gözeterek üniversite kayıtlarında yeni bir düzenlemeye gitti. 2015 yılından itibaren üniversite kayıtları 3-7 ağustos tarihleri arasında yapılacak. Bir başka deyişle öğrenciler bundan sonra üniversiteye tam 1 ay önceden kayıt olacak. Ek yerleştirme başvuruları ise 17 Ağustos 2015 tarihinde yapılacak. Böylece üniversitelerde dersler başlamadan ek yerleştirme sonuçları da açıklanmış olacak. Ek yerleştirme ile kazanan öğrencilerin kayıtlarıysa 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Sürecin bu şekilde düzenlenmesinde en büyük etken ise Bologna süreci oldu. Bologna sürecine göre eğitim devam ederken üniversiteye kayıt işlemlerinin yapılmaması gerekmektedir. Bu sebeple Yüksek Öğretim Kurumu kayıt tarihlerini 1 ay geriye çekerek özellikle ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşen öğrencilerin mağduriyetini kaldırmış oldu. 

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu