Uzaktan Eğitim Üniversite Okumak

0
8768

Teknolojinin gelişmesi ile görüntülü ve sesli iletişimin rahatlıkla yapıldığı günümüzde eğitim sektörü de bu nimetten faydalanmaya başladı. Oturduğumuz yerden başka bir ülkeye veya şehre gitmek zorunda kalmadan birçok alanda istediğimiz lisans veya lisansüstü diplomasını almak mümkün. Uzaktan eğitim zaman ve mekan gibi oldukça bizi zorlayan iki şeyden bağımsız olarak bilgisayar teknolojisi ile bir sınıftaymış gibi sesli ve görüntülü şekilde izleyebildiği, anlamadığı takdirde tekrar istediği zaman izleyip görüntüleyebildiği çağımıza ayak uyduran akıllıca düşünülmüş faydalı bir eğitim sistemidir.

Uzaktan eğitimi örgün eğitim okurken onun yanında başvurulan ikinci sınıf bir eğitim sistemi olarak düşünmemek gerekir. Uzaktan eğitimi tıpkı normal örgün eğitim alıyormuş gibi düşünmek gerekir. Hatta sağladığı bazı avantajlardan ötürü örgün eğitimden daha avantajlı olabilmektedir.

Uzaktan Eğitimin avantajlarını şöyle sıralayacak olursak:

* Uzaktan eğitimin merkezinde öğrenci vardır.
* Dünyanın her yerinden herkese katılma imkanı sunduğu için fırsat eşitliği sağlamaktadır.
* Fiziksel engellerinden dolayı örgün eğitime devam edemeyen öğrencilere eğitim alma fırsatı sunar.
* Zaman ve mekan dan bağımsız olduğundan dolayı öğrencilere coğrafi ve bölgesel engelleri ortadan kaldırır.
* Bilgisayar ortamında olduğu için gelişmiş araçlara eğitim sunulması imkanı sağlar.
* Zaman kısıtlaması yoktur. Öğrenci 7/24 istediği şekilde derslere ulaşabilme imkanına sahiptir.
* Özellikle bir işte çalışan ve örgün eğitime gitmeye fırsat bulamayan kişilere eğitimin tamamlama fırsatı sunar.
* Eğitim için başka bir ülkeye veya şehre gitme zorunluluğu olmadığından dolayı ulaşım ve barınma masraflarından kurtarır.

Uzaktan Eğitimin üniversitelerdeki ortak yönleri:

  • Tüm üniversitelerde bu eğitim sisteminin en önemli benzerliklerinden biri bazı üniversitelerde ufak farklılıklar gösterse de öğrencilerin okula gitme zorunluluklarının olmamasıdır.
  • Tüm üniversitelerde uzaktan eğitim sistemine öğrenciler ÖSYM ile istedikleri programa yerleştirilebilirler. Ayrıca önceden belirtilen şartları sağlayan öğrenciler bu programlara sınavsız doğrudan başvurabilirler.

Uzaktan Eğitimin üniversitelerde farklı yönleri:

  • Uzaktan eğitim sisteminde öğrenciler hocaları ile iletişim kurabilmekteler Fakat bazı üniversitelerde bu imkan yakın zamana kadar tanınmamaktaydı. Günümüzde de bazı üniversitelerin bölümlerinde bu imkan tanınmamaktadır.
  • Bazı üniversitelerin uzaktan eğitim sistemlerinde öğrenci araştırmaya sevk edilirken bazılarında böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Öğrenciyi araştırmaya sevk etmek için proje ve ödevler verip hocalardan geri dönüş alma imkanı sağlamaktalar.

Ücret

Uzaktan eğitim ücretleri birkaç üniversitenin fiyatlarını örnek olarak şöyle verebiliriz:

İstanbul üniversitesi lisans ve ön lisans programlarında 325 TL’dir.

Yıldız teknik üniversitesinde fiyatlar farklılık göstermektedir. Öğrenim ücretleri dönemlik 481 liradan başlayıp 962 lira arasında değişmektedir. Materyal ücreti 76 TL’dir.

Celal Bayar üniversitesinde fiyatlar dönemlik 385 ile 577,5 Türk lirası arasında değişmektedir. Dönem materyal ücreti ise 250 TL’dir.

Beykent Üniversitesi ise 3300 TL ile 5500 TL arasında değişmektedir.

Öğrenciye tanınan olanaklar

Uzaktan eğitimde üniversitelerde çok az farklılık göstermekle beraber bu eğitimi alan öğrenciler öğrenci kimliği alabilirler. Üniversitenin sosyal, kültürel ve sportif olanaklarından yararlanabilirler. Sanki o okulda örgün eğitim alan bir öğrenciymiş gibi birçok olanaktan faydalanabilirler.

Başvuru

Uzaktan eğitime kayıt ile örgün eğitime kayıtta aranan şartlar aynıdır.  Örgün eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de not ortalaması, iş tecrübesi İngilizce dil seviyesi gibi uzaktan eğitime kabul edilmek için aranan şartların birkaçıdır. Örgün eğitimde olduğu gibi burada da takip edilen ders müfredatı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı uzaktan eğitim ile örgün eğitim arasında hiçbir farklılık bulunmamaktadır. Uzaktan eğitime başvura bilmek için ÖSYM tarafından hazırlanan sınava girip yeterli taban puanı almamız gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir lisans eğitimi programına kayıtlı isek veya mezun olmuşsak uzaktan eğitim  programlarında sınavsız şekilde faydalanabiliriz.

Sınavlar

Uzaktan eğitimde sınavlar ilki internet üzerinden yapılmaktadır. Final ve bütünleme sınavı ise ilgi eğitim kurumunun belirlediği merkezlerde yapılıyor. YÖK’ün belirlemiş olduğu şarttan dolayı final ve bütünlemeler internet üzerinden yapılamamaktadır. Adayların sınav merkezlerine gitme zorunlulukları vardır.

Uzaktan eğitim ile Örgün eğitim arasındaki fark:

  • Örgün eğitimde öğrencinin okula devam zorunluluğu vardır. Uzaktan eğitimde ise böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Buda çalışan kişilere uzaktan eğitim programlarına kayıt yapmalarının daha uygun olduğunu göstermektedir.
  • Örgün eğitimde sınavlar bilindiği üzere yüz yüze yapılmaktadır. Uzaktan eğitimde ise ara sınavlar internet üzerinden yapılıyorken final ve bütünleme sınavları belirlenmiş sınav merkezlerinde yapılır.
  • Örgün eğitimde ödev ve projeler yüz yüze yapılmaktadır. Uzaktan eğitimde ödev veya projeler internet üzerinde belirlenmiş olan sisteme yüklenir. 

Eğitim süresi

Eğitim süresi örgün eğitim süresiyle aynı olmaktadır. Fakat çok daha esnek olabilmektedir. Genellikle 1-5 yıl arasında eğitimler tamamlanabilmektedir.

Zorluklar

Sınavlarda tüyo alma ve yardım edecek danışman bulma imkanı yoktur. Mazeret belirtme veya hocalardan kendi özel durumlarını anlatıp not verme konusunda yardımcı olma gibi bir şansımız bulunmamaktadır. Evde kendi çabamızla kendimize ayırdığımız zaman sürecinde çalışmak zorunda kalabiliriz.

Yatay Geçiş

Uzaktan eğitim alan bir öğrenci gerekli şartları sağladığında örgün eğitime geçiş yapabilmektedir. Fakat örgün eğitimdeki biri uzaktan eğitime geçiş yapamaz.

Diploma ve Mezuniyet

Uzaktan eğitimde daha önce diplomalarda olmamasına rağmen Yüksek Öğretim Kurumu Genel Kurulunun 30.03.2017 tarihli Genel Kurul Kararı uyarınca “uzaktan eğitim programlarında düzenlenecek olan diplomalarda uzaktan eğitim ibaresinin yer alması” zorunlu olmuştur. Daha önceleri diplomalarda hiçbir farklılık yok iken YÖK’ün almış olduğu karar ile uzaktan eğitim ibaresi diplomaya eklenmiş oluyor.

Dikey Geçiş Sınavı

Uzaktan eğitim ön lisans programına başvurmuşsanız eğitimi tamamladıktan sonra DGS sınavına girerek başarılı olduğunuz takdirde lisansa tamamlayabilirsiniz.
DGS puan hesaplama motorundan Dikey Geçiş Sınavı puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Askerlik Erteleme

Örgün eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de askerlik tecil ettirme hakkına sahipsiniz.

Sınavsız Geçi Hakkı

Bu haktan mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrenciler ön lisans programlarına girerken yararlanabiliyorlar. Aldıkları eğitimlerle ilgili alanlara başvuran öğrenciler öncelikli olarak yerleştiriliyorlar.

Yüksek Lisans programı

ALES puanına sahip olmamız halinde uzaktan eğitim veren yüksek lisans programlarına başvuruda bulunabiliriz.

Yurtdışında Uzaktan Eğitim Okumak

Her alanda yurt dışı bize daha iyi imkanlar sunduğu gibi uzaktan eğitimde de bize daha iyi imkanlar sınmaktadır. Burada Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan birkaç üniversitenin uzaktan eğitiminden bahsedeceğiz.

Pennsylvania Devlet Üniversitesi (PENN)

Amerika’da uzaktan eğitimi ilk ele alan üniversitelerin başında gelmektedir. 2000 yılında uzaktan eğitime başlamışlardır. Amerika’da en iyi uzaktan eğitim lisans programları arasında ilk sırada gösterilmektedir. Türkiye’den bu üniversitede uzaktan eğitime kayıt yaptırmak istiyorsak notlarımızın ve diplomamızın orijinal dilde kopyasını, kelimesi kelimesine çevirisini lisemizden onaylı bir şekilde alarak üniversiteye göndermemiz gerekmektedir. Lisede tüm düzeydeki notlarımızı ve sertifikalarımızı istemektedir. Ayrıca dil yeterliliğimizi de IELTS veya TOEFL gibi yabancı dil sınavlarında iyi bir puan alma şartı aramaktadır. Tüm lisans programlarına aynı ücretlendirme uygulanmaktadır.

Illinois Universitesi (UIC)

Amerika’da Daytona Üniversitesi ile birlikte 2. Sırada bulunmaktadır. Yüksek lisams programları lisans programlarından daha fazla bulunmaktadır. Yüksek lisams programlarında öğrenci kalitesine oldukça önem veriyor ve öğrencileri dikkatlice seçiyor. Başvuru şartlarında lisans not ortalamasının 4 lük sistemde en 3.0 şartı aramaktadır. Aynı şekilde dil konusunda da TOEFL’da 95 IELTS’te 7 gibi yüksek puanlar istemektedir.

Daytona Devlet Üniversitesi

2006 yılından beri uzaktan eğitim vermektedir. Mühendislik, bilgi teknolojileri, hemşirelik gibi birçok lisans programlarını uzaktan eğitim ile dünyanın her tarafına başarıyla taşımaktadır. Diğer üniversitelerde olduğu gibi burada da dil yeterliliğimizi kanıtlamamız gerekmektedir. Ayrıca liseyi bitirdiğimizi gösteren bir belge de istenmektedir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim