Vize Sınavlarına Nasıl Çalışmalıyız?

0
3226

Vize, üniversitede dönem içinde yapılan sınavların ilkine verilen isimdir. Kimi üniversitelerde iki vize bir final olurken ülkemizdeki üniversitelerin büyük çoğunluğunda dönem içinde bir vize ve bir final sınavı yapılmaktadır.

Öğrenciler soğuk havaların verdiği yorgunluk ve hastalıkla genellikle vize sınavlarına yeteri kadar çalışmaz. Aslında bu çalışmamanın altında yatan bir başka etken de “finallerde düzeltirim” mantığıdır. Ancak durum o kadar da basite alınmamalı. Çünkü vizelerin telafisi olmamakta. Ancak final sınavının bütünleme gibi bir telafisi bulunuyor. Yani vizeden düşük puan alan öğrenci finalden iyi bir puan alsa da o dersten geçemiyor. Yine bütünlemeden de iyi bir puan alsa da o dersten geçme ihtimali düşük. Ancak vizeden yüksek puan alan öğrenci finalden düşük puan alıp o dersten kalsa da bütünleme sınavına sistemli bir şekilde çalışıp iyi bir puan alırsa o dersten AA veya A1 gibi notlarla geçebilir. Bu yüzden vize sınavlarına önem vermelisiniz.

Vize sınavlarına çalışamıyorum? diyorsanız size birkaç önerim olacak.
1- Kütüphanede ders çalışın.
Üniversitenizin veya şehirde yoğun olarak kullanılan kütüphanede ders çalışmanız sizi motive edecektir. Çünkü sessiz bir ortamda herkesin ders çalıştığını görüp ders çalışmanız gerektiğini hissedeceksiniz.

2- Sınıf arkadaşlarınızla ders çalışın.
Öğrenciler genellikle fotokopiciden aldıkları ders notlarıyla kendi başlarına ders çalışır. Çoğu zaman sınavlardan düşük not alan öğrenciler “neye çalışacağını bilmedikleri için” kötü not alırlar. Oysa sınıf arkadaşlarınızla çalışmanız “hangi konuya çalışacağınızı, hangi sayfalara ağırlık vermeniz gerektiğinizi” daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim