Haberler

VPN Neden Kullanılır ve Ne Kadar Güvenlidir?

Başlangıçta VPN’ler yalnızca kurumlar arasında güvenli iletişim sağlamak için kullanılıyordu. İnternet ortamında olağan hale gelen gizlilik ihlalleri, takip vb. durumlar birçok kullanıcı tarafından kullanılan bu sistemlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Örneğin birden çok şubesi olan bir şirketin çok güçlü iletişim kanallarına sahip olması gerekir. Şubelerin birbirlerine ilettikleri şirket bilgileri veya muhasebe kayıtları şifreli olmalıdır. Veriler normal sistemler üzerinden aktarıldığında sistemin güvenliği garanti edilemez. Ancak şifreleme ile oldukça kesindir. Şubeler birbirlerine VPN üzerinden güvenli bir şekilde veri gönderebilirler. Bu, mutlak gizlilik ve güvenlik sağlar. Şifrelenmiş bilgiler, iletim sırasında üçüncü şahıslar tarafından elde edilemez.

VPN Kullanmak Güvenli midir?

VPN türleri arasında ve internet ortamında kullanımları sırasında çeşitli güvenlik açıkları oluşabilmektedir. Günümüzde birçok firma tarafından geliştirilen VPN platformları bulunmaktadır. Çeşitli program ve uygulamalara sahip cihazlara kurulan en iyi VPN sistemleri ile internetin güvenli bir şekilde kullanılması amaçlanmaktadır. Ücretli veya ücretsiz bir VPN platformu seçerken en önemli kriter kullanımının güvenli olup olmadığıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, seçim yaparken doğru ürüne sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Yakınlarınıza Zoog VPN indirterek evlerinde bulunan interneti kullanırken herhangi bir güvenlik problemi yaşamamalarını sağlayabilirsiniz.

VPN Kullanırken Ne Tür Sorunlarla Karşılaşılır?

Bir VPN kullanırken gizlilik ve güvenlik son derece önemli olsa da, maalesef günümüzde VPN kullanmanın bazı riskleri vardır. Bu risk, ücretsiz VPN platformları arasında daha yaygındır.

Bir VPN sunucusuna bağlanmak, VPN sunucusunun sizin adınıza İnternet sunucusunu kullanmasına izin verdiğiniz anlamına gelir. Çünkü sunucuya bağlantı şifrelidir. Sunucudan sonra güvenlik yoktur. Elbette, sunucuya erişimi olan herkes bağlantınızı yönetebilir. Ücretsiz VPN servisleri ile veri trafiğinizi loglarken, bilgilerinizin istihbarat amaçlı kullanıldığı durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz VPN platformu, ziyaret ettiğiniz ülkeden bağımsız olarak o ülkenin yasalarına göre internet bağlantısı sağlayacaktır. Bu eksiklik, İnternet trafiğini kesintiye uğratabilir ve yeniden yönlendirebilir.

Ücretsiz VPN sağlayıcıları genellikle sınırlı hizmet sistemleridir. Bu nedenle, internet bağlantınızın bant genişliği sınırlıdır. Örneğin 50 megabit internet hızınız var ama ücretsiz VPN bağlantısı ile bu hız 5 megabite düşürülebiliyor. Elbette, sınırlama DNS yanıtlarını geciktirir. Bu, internet kullanılırken istenilen verimin elde edilemeyeceği anlamına gelir.

ZoogVPN, ücretsiz bir VPN sağlayıcısı olmasına rağmen kullanıcının internet hızında herhangi bir kayıp yaşanmaz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu