Teknoloji

VPN’lerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir VPN’iniz varsa, internet trafiğinizi uzaktaki bir VPN sistemi üzerinden otomatik olarak yönlendirerek IP adresinizi maskeleyebilirsiniz. Hiç kimse internette ne yaptığınızı veya nereye gittiğinizi izleyemez. Buna internet servis sağlayıcınız da dahildir.

Hâlâ iki kez düşünüyorsanız, bir tane VPN hizmeti almaya ikna edebilecek heyecan verici 7 VPN kullanımını bir araya getirdik.

1) Yurtdışına Seyahat Edin ve Favori Web Sitelerinize Erişim Sağlar

Yurt dışına seyahat ettiğinizde, kısıtlamalar nedeniyle genellikle favori sitelerinize erişimi kaybedersiniz. Bu, özellikle sosyal medya web siteleri veya video izleme siteleri gibi şeylerde ağır kısıtlamaları olan bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız yararlıdır. Bir VPN bulunduğunuz yeri gizlediğinden, sadece çevrimiçi olabilir, kendi ülkenizde bir sunucu bulursunuz ve normal sitelerinize anında erişim sağlamak için ona bağlanabilirsiniz.

2) Üçüncü Taraf Kullanıcılardan Kaçınmanızı Sağlar

Bazı üçüncü taraf hizmetlerin ve kullanıcıların, özellikle restoranlarda veya havaalanlarında düzenli olarak halka açık bağlantıları kullanıyorsanız, tarama geçmişinizi veya bağlantınızı gözetlemesi çok kolaydır. Bu bağlantılar genellikle şifrelenmez ve burada bir VPN devreye girer. VPN, bağlantınızı özel bir sunucu üzerinden yönlendirmekle kalmaz, aynı zamanda verilerinizi şifreleyebilir ve sizi olası veri sızıntılarından veya çalınan bilgilerden koruyabilir.

3) Çevrimiçi Alışveriş Yaparken Daha Fazla Ödemekten Kaçınmanızı Sağlar

Yabancı IP adresleriyle çevrimiçi alışveriş yaptığınızda, o ülkenin yerlisi ile aynı ücreti ödeyebilirsiniz. Mesela Almanya’da alışveriş yapıyorsanız ve bir VPN’niz varsa, IP’nizi Almanya’da gibi görünecek şekilde değiştirebilirsiniz. Bu, daha düşük fiyatlar almanıza yardımcı olabilir.

4) Coğrafi Kısıtlanmış İçeriğin Kilidini Açmanızı Sağlar

Hulu ve Netflix‘in farklı ülkeler için farklı kitaplıkları olduğunu ve bir ülkede mevcut olanların sizde kısıtlanabileceğini biliyor muydunuz?

Bu kütüphanelere geçiş yapmak için VPN’inizi kullanarak bu içeriğin kilidini açabilirsiniz. Bu şekilde, söz konusu içeriği belirli bir ülkede görüntülüyormuşsunuz gibi görünür ve coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin engelini kaldırmanıza olanak tanır. Bazı şirketler VPN’leri engellemek için çalışıyor, ancak VPN’in coğrafi olarak bloke edilmiş web sitelerine erişim yeteneği, VPN hizmetinin önemli bir avantajıdır. VPN ile herhangi bir web sitesinin veya hizmetin engelini kaldırabilir, en sevdiğiniz web sitelerine ve eğlence içeriğine erişimi sağlayabilirsiniz.

5) İnternet Servis Sağlayıcınızın Yavaşlatmasına Rağmen Oyun Oynamanızı Sağlar

Netflix ile birlikte, çevrimiçi oyun akışı siteleri, özellikle sınırlı bir veri planınız varsa, İSS’ler tarafından zorunlu yavaşlatmalara kurban gidiyor. Oyun yapımcıları, hatalar için düzeltmeler veya güncellemeler göndermek için BitTorrent’i de kullandığı için oyununuz yavaşlayabilir. Bir VPN, bu zorunlu yavaşlamayı önleyerek çevrimiçi akış oyununuzu istediğiniz kadar çok veya az oynamanıza izin verebilir.

6) Sanal Olarak Evde Olmanızı ve Konumunuzu Gizlemeyi Sağlar

Belki de seyahat etmeyi planlıyorsunuz ve potansiyel hırsızların, iş arkadaşlarınızın ve hatta aile üyelerinin nerede olduğunuzu bilmesini istemiyor olabilirsiniz. VPN’inizi, yurtdışında seyahat ediyor olsanız veya bir veya iki eyalette seyahat ediyor olsanız bile sanal düzeyde evdeymişsiniz gibi gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken evinize yakın bir sunucu seçmek ve ona bağlanmak.

7) Uçak Biletlerinde Tasarruf Etmeyi Sağlar

En düşük fiyatları aldığınızdan emin olmak için satın almadan önce uçak bileti fiyatlarını araştırmak ve karşılaştırmak istersiniz. Ancak, havayolları verilerinizi takip etmek için tanımlama bilgileri kullanır. Uçak biletleriniz için belirli bir tarih ve saatte ne kadar ilgilenirseniz, havayolları fiyatları o kadar şişirebilir. Bir VPN, IP adresinizi gizler ve çerezleri engeller, böylece gerçekten mevcut en düşük fiyatları alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu