VUCA VE ETKİLERİ

0
3375

Vuca, son dönemlerde hayatımıza girmiş yeni bir kavramdır. ‘’Vuca nedir?’’ Diye düşündüğümüzde, iş ortamının günümüzdeki hali olarak özetleyebiliriz. Yani, belirsizlikler altında hayatta kalıp ilerlemeye çalışmak, her an her şeye hazırlıklı olmak, değişime olabilecek en hızlı şekilde adapte olmak olarak tanımlayabiliriz. Kelime anlamı olarak da kaygan, kesin olmayan, karmaşık ve belirsiz kelimelerinin İngilizce baş harflerinin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Küresel ve hızlı değişen dünya ekonomisi, hızlı ilerleyen teknolojik süreçlerde bu etkiyi hızlandırıyor diyebiliriz. Belirsizlikler altında korku duyup çekimser kalmak yerine, riskleri hesaplayarak ön görülebilir şekilde davranmak, hayatta kalmak isteyen günümüz işletmeleri için oldukça önemli bir gündem haline geldi. Ekonomik göstergelerin bir günden diğerine kolayca değişim gösterebilmesi, rutin olanı değiştirme ve değişim için ‘B’ planları yapma konusunda işletmeleri zorlamaya başladı. Bu nedenle içinde bulunduğumuz çağı ‘vuca çağı’ olarak adlandırmak doğru olacaktır. Bu değişim, belirsizlik ve küreselliğin, ilerleyen yıllarda yaşanacak gelişmelere paralel olarak çok daha hızlı şekilde gelişeceğini ve artacağını düşündüğümüzde, bu noktada işletme ve markalara oldukça büyük görevler düştüğünü söyleyebiliriz.

Vuca dönemi içerisinde yeni atılımlar yapmak, mevcudiyetini sürdürmek ve gelişmek isteyen kişi ve kurumlar, Stratejico uzmanları ile iş birliği yaparak kaygan zeminde hareket etmeyi daha kolay hale getirebilirler.

Vuca dönemi olarak, içinde bulunduğumuz dönemi incelediğimizde, her türlü bilginin son derece kolay biçimde ulaşılabilir olduğunu görebiliriz, ancak elde ettiğimiz ve ‘bilgi’ olarak adlandırdığımız şeyler, çoğu zaman bilgi yerine ‘veri’ olabilmektedir. Bilgi örtüsü altında yayılan veriler, özellikle internet aracılığı ile çok hızlı biçimde yayılabilmekte ve tahmin edilemeyecek kadar büyük değişim ve hareketlere neden olabilmektedir. Bu gibi nedenlerle, bu dönemde yönetici olan kişiler, vuca liderlik konusunda kendilerini geliştirirlerse daha kazançlı çıkabilirler. İkna edici olmak ve yanlış bilgi karşısında doğru biçimde direnç gösterip, itibar kaybına uğramamak, günümüz liderleri için oldukça önemli ve altı çizilmesi, üzerinde durulması gereken alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vuca modeli yönetim ve liderlik konularında uzmanlaşan kişiler, günümüz liderlik ve yönetim standartlarına daha kolay adapte olabilmektedir. Kendini olduğu gibi ortaya koyabilmek, değişim karşısında hiç olmadığı kadar hızlı ve doğru adımlar atabilen, kendisini tanıyan ve kabul eden, samimiyet faktörünü ön planda tutabilen, olası riskler karşısında ‘B’ planı geliştirebilen yöneticiler ve kurumlar için Stratejico ile iş birliği yapabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim