Üniversite

Yaz Okulu Nedir?

 

Normal döneminizde vize, final ve bütünleme sınavlarından geçerli not alamadığınız zaman yaz okulunda derslerinizi verebilirsiniz. Bunun yanı sıra not yükseltme, okulu erken bitirme gibi hedefleriniz varsa da yaz okulundan ders alıp kredinizi tamamlayabilirsiniz. Yaz okulunda genelde Haziran sonu Temmuz başı gibi kayıtlar başlar. Toplam 7 haftalık bir süreçtir. Normal dönemin yarısı kadar sürer, hızlandırılmış ders gibi düşünebilirsiniz.

Kimler Yaz Okulu Yapabilir?

Yaz okulunu lisans, ön lisans veya açık öğretim öğrencilerinin tamamı yapabilir. Eğer okulunuz yaz okulu açmıyorsa farklı okullarda da yaz okulu yapabilirsiniz. Seçmeli ders alacaksanız herhangi bir koşul bulunmuyor. Alttan veya zorunlu üstten bir ders alacaksanız ders içeriği uyuşması gerekiyor. Örneğin Hacettepe Üniversitesi’nde okuyorsunuz Pazarlama Teknikleri dersiniz var. Aynı ders Gazi Üniversitesi’nde de mevcut. Ders içeriklerini karşılaştırmanız gerekiyor. Okulun web sitesinden kendi ders içeriğinizle karşılaştırabilirsiniz. Uyuşuyorsa Gazi Üniversitesi’nden alabilirsiniz demektir.

Kredi (AKTS) Sistemi Nasıl İlerler?

Yaz okulu normal dönemin yarısı kadar bir süreyle devam ettiği için alabileceğiniz kredi de aynı şekilde normal dönemin yarısı kadar oluyor. Genel olarak üniversiteler sizden her dönem 30 kredilik ders almanızı bekler. Alttan derslerin olabileceğini ya da seçmeli ders almak isteyeceğinizi düşünerek 6 kredilik bir hak tanırlar. Toplamda ortalama olarak 36 krediniz olmuş oluyor. Yaz okulunda da genel olarak 18 krediye kadar ders alabiliyorsunuz.

Hangi Dersleri Alabilirim?

Yaz okulunda 3 şekilde ders alabilirsiniz. Alttan ders, üstten ders ve seçmeli ders. Yaz okulunda normal dönemde açılan bütün dersler açılmayabilir. Derslerin açılması bölüm hocalarının hangi derslerin açılıp açılmayacağı ile ilgili kararı ile belirlenir. Açılacak dersler okulunuzun web sitesinde yayınlanır.

İstisna olarak; bir dersten sınıfta 15-20 kişi hep birlikte kaldıysanız, hocanızla görüşüp yaz okulu talep edebilirsiniz. Genelde durum bu şekilde olduğu zaman hocalar o dersi açarlar.

Ücretlendirme Nasıl Olur?

Yaz okulunda ortalama olarak ücretlendirmeler, AKTS başına 80-90 TL arası oluyor. Ücretlendirme bu sene zamlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu