TYT FİZİKTE YÜKSEK NET YAPMA YOLLARI

0
4350

Fen dersleri arasında öğrencilerin en çok zorlandığı, sınavlarda diğer fen derslerine oranla daha yüksek katsayılara sahip olan Fizik dersi, sayısal mantığa yakınlığı ile öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Günümüzde birçok üniversite adayı bu alanda başarıyı sağlamakta güçlük çekmekte ve fiziğe nasıl çalışacağını bilmemektedir. Bu konumuzda sizlere TYT fiziğinde başarıya ulaşmanın ve yüksek netler yapmanın yollarını anlatacağız;

‘’ Temel olmadan bina inşa edilmez…’’

Fizik dersi diğer derslere oranla çok nankör ve acımasız bir derstir. Diğer dersler için temel bilgisine çok gereksinim olmadan öğrenmek basittir ancak Fizik dersi için temel olmadan konularda pratiklik kazanmak çok zordur. Temelsiz bina inşa etmek ise sınav anında kişiyi büyük hüsrana uğratacaktır. O yüzden de ilk aşama olarak temel oluşturmak gerekir.

‘’ Temeli atarken malzemeden çalmak yok!’’

Fizik temeli oluşturmak için mutlaka bir program ve çalışma düzenine sahip olmanız gerekmektedir. Temel işlemi için kısa bir süre ayırmak, inşaat için malzemeden çalmaya eş değerdir. Unutulmamalıdır ki eksik bir temel, hasarlı bir binaya sebep olur. TYT sınavı ise bu binayı yıkacak şiddet eşiğine sahiptir.

Temel çalışması yaparken öncelikli olarak konu videoları izleyin. Her videoyu izledikten sonra iyi bir konu anlatımlı kaynaktan konularınızı tekrar edin. Özel bir Fizik çalışma defteri edinin ve her konu için bu deftere çalışma anlarınızda notlar düşün. Temelin iyice oturması açısında her konu için 2 farklı kaynaktan eş zamanlı olarak sorular çözün. Her konu için bu işlemi uyguladığınız takdirde temeliniz oldukça sağlam olacaktır.

‘’ Temel varsa, inşaatlar başlar.’’

Bir sınavda başarılı olmak için sadece temel yeterli değildir. Fizik içinde sadece konulara hakim olmak ya da formülleri bilmek soruları çözmek için yeterli olmayacaktır. TYT fiziğinde sorular genellikle yorumlama kabiliyetine dayalı olarak sorulmakta ve birçok konu dağarcığınız yorum sorularıyla sınanmaktadır. Bu yüzden de sizlerin temelinizdeki konulara hakimiyetinizi güçlendirecek ve yorumlama kabiliyetinizi kazandıracak aktiviteler yapmanız gerekecektir. Bunlar için;

  1. Çok sayıda farklı kaynaktan sorular çözmeye çalışın. Ne kadar farklı soru tipi görürseniz o kadar çok yorumlama yeteneği kazanırsınız.
  2. Deneme sınavlarındaki sorular, kalıp sorulardan daha farklıdır. Bu yüzden de TYT düzenine alışmak adına çokça deneme çözün.
  3. Sadece Fizik sorularından oluşan denemeler alın ve günlük 2 ila 3 adet çözerek kendinizi test edin. Temel sıkıntısı yaşadığınız konular var ise açıklığını kapatmak üzerine çalışmalar yapın.

Bu şekilde konu çalışmalarınız ve oluşturduğunuz temel, size kazanç sağlayacak bir binaya dönüşecektir.

‘’TYT Fizik, YKS Fiziğin temel taşıdır.’’

TYT Fizik için yapacağınız her çalışma, LYS fiziği için atılmış en büyük adımdır. TYT Fiziğini önemsediğiniz takdirde, 2-3 aylık bir LYS sürecinde Fiziği halletmeniz çok güç olacaktır. Çünkü Fizik temelsiz sonuç alabileceğiniz bir ders değildir. LYS Fizik için ise TYT Fizikte iyi olmak şarttır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim