YKS’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

0
5605

Sınav sisteminin değişmesiyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı altında iki oturumlu sınava geçiş yapıldı. YKS; TYT ve AYT olmak üzere iki oturumdan oluşmakta. İlk oturumda barajı aşamayan adaylar Alan Yeterlilik Testine (AYT) giremeyecek. Bu yüzden hem üniversite tercihi yapabilmek hem de alan sınavına girebilmek için barajı geçmek zorundasınızı.

2018 YKS sınavına 2.260.273 aday katıldı. Sınavın geçen yıllara göre nispeten zorluğu, sınav sisteminin değişmesi ve yıl için soru sayılarındaki değişme, kaynak eksikliği, soru tiplerindeki farklılıklara ayak uyduramayan adaylar bu zamana kadarki en yüksek barajı aşamayan aday sayısına ulaşılmada en büyük etken olarak rol oynadı. Sınava katılan adayların yaklaşık %42’si barajı aşamadı. Yani 960 bine yakın aday barajı aşamadı.

YKS’de Baraj Puan Kaç?

TYT’de baraj puan ➥ 150
YKS’de barajı geçmek için ilk oturum olan TYT’de adayların en az 150 puan alması gerekmektedir. 150’nin altında puan alan adaylar üniversite programına başvuru yapamaz.

TYT’de barajı geçmek için kaç net gerekiyor?

TYT’de barajı geçmek için ortalama 20 net gerekmektedir. TYT puan hesaplama aracını kullanarak ÖSYM verilerine en yakın TYT puanınızı hesaplayabilir ve barajı geçmek için yeterli olan net sayısını görebilirsiniz.

AYT’de baraj puan  ➥ 180
Alan Yeterlilik Testinde 180’i geçemeyen adaylar 4 yıllık üniversite programlarına başvuru yapamaz.

AYT’de barajı geçmek için kaç net gerekiyor?

AYT’de barajı geçmek için ortalama 20 net gerekmektedir. Bu bağlantıya tıklayarak AYT Puan Hesaplama motorundan Alan Yeterlilik Testi Puanınızı hesaplayabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim