YKS’de Kaç Tercih Hakkı Var?

0
9148

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2018 sonuçları açıklandı. Barajı geçen adaylar 07-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında tercihlerini yapabilecek.

YKS’de Kaç Tercih Hakkı Bulunmakta?

YKS’de adaylar en fazla 24 üniversite programına tercih yapabilecek. Tercihlerinizi yaptıktan sonra söz konusu süre içinde değiştirme hakkına sahipsiniz.

Tercih yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar

1- Kesinlikle ilk 2 veya 3 tercihinizi sıralamanızdan daha yüksekte olan bir program için ayırın. 24 tercih hakkınız olduğu için gelme ihtimali bulunan bölümleri de yazmalısınız.

2- Vakıf üniversitelerinde okumak isteyen adaylar garantici olsunlar. Zira özel üniversitelerin büyük çoğunluğu ilk 3 tercihinden birine yerleşen adaylara %25 gibi bir burs vermekte.

3- Öğretmenlik bölümü yazacaklar DİKKAT! Öğretmenlik bölümlerini yazacak adaylar için de 2.maddede belirttiğimiz benzer durum mevcut. İlk 3 tercihine yerleşen öğretmen adaylarına (ikinci öğretim programları hariç) daha kolay burs çıkmaktadır.

4- PUAN değil SIRALAMA önemli: İstediğiniz bölüme bir önceki yıl son adayın kaç puanla girdiğine bakmayın. Zira yıllar arasında yapılan sınavların zorluk derecesine göre puanlar değişse de SIRALAMA değişmez. Bu yüzden tercihlerinizi oluştururken SIRALAMA kriterini dikkate alın.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim