Haberler

YÖK’ten İkinci Öğretim Açıklaması

Özgecan Aslan’ın insanlık dışı bir cinayete kurban gitmesinin ardından ikinci öğretim okuyan özellikle kız öğrenciler ders saatlerinde bir düzenleme getirilmesini istemişti. Hemen her üniversitede bulunan ikinci öğretim programlarında ders saatleri 17.00-22.00 arasında değişmekte. Hatta bazı üniversitelerde saat 23.00’a kadar ders işleniyor. YÖK, öğrencilerin talebini görüşüp bugün yapılan toplantıda konuyla ilgili bir karar aldı. Karara göre örgün öğretim derslerinin bitmesinin hemen ardından ikinci öğretim derslerinin başlatılacağı eğer böyle bir düzenlemenin yapılması olanaksız ise hafta sonlarına da ders konulacağı üniversitelerin inisiyatifine bırakılmıştır.

İşte YÖK’ün ikinci öğretim programıyla ilgili yaptığı açıklama;

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, ikinci öğretim programlarında öğrenim gören özellikle kız öğrencilerimizden gelen, ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikâyetler ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik talepler üzerine konu tekrar tarafımızca ele alınmıştır.

Üniversitelerde ikinci öğretim ders saatlerine ilişkin yaşanılan sorunların değerlendirilmesi neticesinde; öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alınarak “birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği” sonuç ve kanaatine varılmıştır.

İkinci öğretim dersleri için herhangi bir başlangıç saati belirtilmeyerek, birinci öğretimin derslerinin bitimini müteakiben olmak kaydı ile ikinci öğretim derslerinin başlangıç saatlerinin belirlenmesi konusu yükseköğretim kurumlarımıza bırakılmıştır.

Yükseköğretim kurumlarımızın bu ve buna benzer konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz.

Yükseköğretim Kurulu olarak, önceliğimiz öğrencilerimiz ve onların huzurlu, mutlu bir şekilde iyi eğitim almalarını sağlamaktır. Almış olduğumuz bu kararın bütün öğrencilerimiz için hayırlı olmasını dileriz.

 

 

 


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu