YÖK’ten Vakıf Üniversitelerine Şehit Çocuğu İndirimi Ayrımına Uyarı!

0
3334

Vakıf Üniversitelerinin bir kısmı 2017-2018 eğitim yılında öğrenci kapma yarışına farklı bir boyut getirmişti. Bayram öncesi sosyal medyada hızla yayılan habere göre İstanbul Ticaret Üniversitesi şehit çocuğu indirimi olarak üniversiteye kayıt yaptıran şehit çocuklarına %50 indirim yapılacağına dair web sitesinden duyuru yaptı. Buraya kadar her şey normal. Bir alt satırda ise 15 Temmuz darbe girişimine karşı gösterilen direniş sırasında şehit düşen bireylerin çocuklarına eğitim süreleri boyunca %100 burs verilir açıklaması yer aldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile birlikte Sabahattin Zaim Üniversitesi de aynı açıklamayı web sitesinden yaptı. Ticarethanelere dönüşen üniversiteler şirin görünmek amacıyla yaptıkları bu girişim tepkiyle karşılanırken YÖK de bugün konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yüksek Öğretim Kurumunca yapılan açıklama şöyle:

“Basın yayın organlarında bazı vakıf üniversitelerinin şehit çocuklarına burs verilmesinde ayrımcılık yaptığına dair haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur. Şehitlik ve şehadet kavramları özünde dini ıstılahlardır. Bununla birlikte necip milletimizin yüksek seciyesi bu kavramların işaret ettiği değerlere tam bir mutabakat göstermektedir. Bundan dolayı bu kavramlar artık milli değerlerimiz olmuştur. 15 Temmuz şehitlerimizin yeri nasıl başımız üzerinde ise bayrağımız için sınırlarımızın dahilinde veya haricinde, dağın başında veya şehrin içinde şehit düşen askerimiz, polisimiz, diğer emniyet mensuplarımız ve sivil vatandaşlarımızın da yeri başımızın üstündedir. Aksi bir tutum milli duruşumuza zarar verir, tefrikaya yol açar; en başta da 15 Temmuz şehitlerimizin ruhu bu durumdan muazzep olur.”

YÖK, Vakıf Üniversitelerini Uyardı!

YÖK olarak özel öğrenci statüsü getirirken şehitlerimizin çocukları arasında nasıl bir ayrım yapmadıysak vakıf üniversitelerimizin de ayrım yapmamaları ve maksatlarının bu olmadığı malum olmakla birlikte konuya reklam maksadıyla veya ticari açıdan yaklaşıldığı intibaını verecek yanlış anlaşılmaya yol açan tutumlardan kaçınmaları icap etmektedir.

Konuya ilişkin olarak ilgili vakıf üniversitelerimize durumun düzeltilmesi için gerekli uyarı yapılacak olup bu üniversitelerin değerli yöneticilerinin kamuoyunun ve YÖK’ün hassasiyetini paylaşacağına inanıyoruz.”


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim