Yüksek Lisans Yapmalı mıyım?

0
3439

Gün gelir lisans programı tamamlanır ve yol ikiye ayrılır. Yüksek Lisans hemen hemen her öğrencinin son senesinde kafasını kurcalayan bir karardır. Acaba yüksek lisans yapmalı mıyım? Eğer alanınızla ilgili daha çok düşünmek, henüz yapılmamış olan şeyleri yapmak, eksikliğini hissettiğiniz problemleri çözmek, daha fazla üretmek istiyorsanız yüksek lisans yapın. Lisans öğrencileri öncelikle araştırmacı olmak istediklerine ya da istemediklerine karar vermelidir. Ama araştırma yapmanın ne demek olduğunu iyi bilmek gerekir. Öğretmen olmak akademisyen olmak değildir. O yüzden öğretmenlerine bakıp bu kararı vermek çok doğru olmayacaktır.

Lisans programı gören öğrencilere, bu süre zarfında araştırma nedir, neden yapılır, nasıl yapılır gibi soruların cevap öğretilmiyor. Lisans programın da okuyan öğrenciler gerek staj yaparak gerekse alanıyla ilgili bilgi toplayarak iş dünyasında işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmiş oluyor. Karar verme aşaması da işte tam olarak bu nokta da başlıyor.  Yüksek lisans programının seçilen alanının dünyasını tanımak için en ideal karardır. Eğer akademik dünyayı tanımak isterseniz yüksek lisans yapın. Bu dünyayı keşfedilmesi kolay olmayan ama keyifli bir yer olarak hayal edebilirsiniz. Lisan eğitiminde bir hoca birçok kişiye ders anlatırken yüksek lisansta hoca ile birebir araştırma, tartışma ve onu daha rahat dinleyebilme imkânı bulursunuz. Bir nevi hocanızla usta çırak olursunuz. Eğer usta çırak ilişkisi kulağınıza hoş geliyorsa yüksek lisans yapmalısınız. Eğer yüksek lisans yapmaya karar verdiyseniz, başlamadan önce beklentilerinizi ve değer yargılarını gözden geçirmekte fayda var.

Kendinizi yeri geldiğinde zorlamaya, yenilmeye, araştırmaya, karışmaya, keşfetmeye, yenilmeye ve tekrar devam etmeye hazır hissediyorsanız ve bunu gerçekten istiyorsanız kesinlikle yüksek lisans yapın. Bunu bir kenara bırakıp çalışırken de kendimi geliştirebilirim derseniz, alan da öğrendiklerinizin size yeterli olacağını düşünüyorsanız yüksek lisans yapmanıza gerek yok. Bu sizin için zaman kaybından başka bir şey olmaz. Yüksek lisans emek ve sabır isteyen bir aşamadır. İyice düşünüp kararınızı verin. Başarılar dilerim.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim